fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koleje

Mocny spadek zysków w PKP Cargo

Wysoki poziom amortyzacji i odpisów aktualizujących spowodował, że ubiegłoroczne zarobki kolejowego przewoźnika mocno skurczyły się i to pomimo wzrostu przychodów.
W ubiegłym roku PKP Cargo wypracowało ponad 4,55 mld zł skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży, co było wynikiem o 6,5 proc. lepszym od zanotowanego w 2014 r. To przede wszystkim efekt zwiększenia przewozów kontenerów oraz konsolidacji wyników czeskiej spółki transportowej AWT.
Mimo lepszej sprzedaży mocno spadły zyski grupy. Czysty zarobek wyniósł 31,4 mln zł, co oznaczanego jego spadek aż o 59,9 proc. Zniżka zysku wynikała m.in. ze wzrostu kosztów amortyzacji i odpisów aktualizujących o 69,5 proc., czyli do poziomu 649,0 mln zł. Ponadto, odnotowano wzrost kosztów usług obcych o 14,1 proc. do 1,5 mld zł.
W ubiegłym roku grupa PKP Cargo poniosła nakłady inwestycyjne w wysokości 484,6 mln zł. To 81 proc. tego co w 2014 r. Pieniądze wydatkowano m.in. na zakup, modernizacje i remonty taboru kolejowego.
W tym roku zarząd PKP Cargo będzie kontynuował działania określone w strategii na lata 2016-2020. Tym samym będą opierać się one na czterech filarach. Grupa chce pozostać liderem na rynku polskim, wzmacniać swoją pozycję na rynkach międzynarodowych, być wiodącym operatorem przewozów intermodalnych w rejonie Europy Środkowej oraz integrować usługi logistyczne o zasięgu międzynarodowym. Rezultatem wdrożenia strategii ma być znaczący wzrost wykonanej pracy przewozowej, bo o około 30 proc., wzrost udziału przewozów wykonywanych w całości poza Polską o około 20 punktów procentowych oraz niemal podwojenie przewozów intermodalnych.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA