fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koleje

Arktyczna kolej ma połączyć miasta w Finlandii i Norwegii

Port w norweskim Kirkenes
Adobe Stock
Finlandia i Norwegia planują budowę arktycznej linii kolejowej, która miałaby połączyć Rovaniemi z Kirkenes.

Rządy Norwegii i Finlandii już podpisały porozumienie o budowie linii kolejowej, która ma kosztować 3,6 mld euro.

Norweski port Kirkenes, który znajduje się zaledwie 14 km od granicy z Rosją, leży nad Morzem Barentsa i jest portem niezamarzającym, co czyni go ważnym węzłem komunikacyjnym, transportowym, a także ośrodkiem rybackim i przemysłowym. Miasto znajduje się daleko za kołem podbiegunowym północnym, 400 km od bieguna północnego. Dziesięć procent mieszkańców miasta stanowią Rosjanie.

Jeśli faktycznie dojdzie do budowy tej linii kolejowej to będzie to pierwsza trasa arktyczna w kraju należącym do UE. Według przyjętego harmonogramu linia ma być gotowa w 2030 roku. Nowa linia kolejowa ma być połączona z planowanym tunelem pod Morzem Bałtyckim, który ma połączyć Finlandię z Estonia - potwierdziła fińska minister transportu Anne Berner. Planowane jest także połączenie kolejowe stolicy Estonii Tallina z Warszawą w 2026 roku.

Cała trasa ma być częścią tzw. nowego Jedwabnego Szlaku dla chińskich towarów i  statków. Ma ona skracać czas transportu o 30 proc. w porównaniu do trasy biegnącej przez Kanał Sueski.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA