fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koleje

Wspólny, tańszy bilet na pociąg i autobus

Fotorzepa/Sławoir Mielnik
Wspólny bilet na pociąg i autobus, w dodatku tańszy od obecnych stawek? Do takiego rozwiązania jest teraz bliżej dzięki porozumieniu kolei z przewoźnikami drogowymi. Podpisali je w tym tygodniu przedstawiciele Przewozów Regionalnych oraz siedmiu spółek PKS.

Na razie zrobiono pierwszy krok: jest nim podpisany przez obie strony list intencyjny w sprawie zsynchronizowania rozkładów jazdy pociągów oraz autobusów. Porozumienie z Przewozami Regionalnymi zawarły w tej sprawie spółki przewozowe podległe Ministerstwu Infrastruktury i Budownictwa: PKS Częstochowa, PKS w Lublińcu, PKS w Ostrowcu Świętokrzyskim, PKS w Gnieźnie, PKS w Ostrowie Wielkopolskim, PKS „Polonus" w Warszawie i Polbus-PKS we Wrocławiu.

Założono, że na początek zostanie skoordynowana oferta przewozów na wybranych trasach, powstanie zarazem jednolita informacja dotycząca rozkładów jazdy przewoźników. Kolejnymi etapami wdrażania wspólnego biletu będzie ich dystrybucja z wykorzystaniem jednej platformy sprzedażowej oraz opracowania i wprowadzenie w życie jednolitej oferty taryfowej. Przewiduje się, że ściślejsza niż do tej pory współpraca przewoźników kolejowych i autokarowych ma także dotyczyć sytuacji awaryjnych, w których przykładowo zajdzie konieczność organizowania komunikacji zastępczej  z powodu tymczasowego zamknięcia linii kolejowej na okres modernizacji czy remontu.

- Życzmy sobie wszyscy, aby dzięki tej inicjatywie Polacy jak najszybciej mieli dostęp do możliwości taniego kupowania biletów – komentował porozumienie  wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit.

Dzięki podpisaniu listu intencyjnego rozkłady jazdy dotyczące dowozu pasażerów do stacji kolejowych będą korelowane. Zgodnie z założeniami, już wiosną na jednej platformie internetowej będzie można kupić podczas jednej transakcji bilet zarówno na pociąg, jak i na autobus. Dalsze plany zakładają rozpoczęcie prac nad zintegrowaniem oferty taryfowej, co przyniesie korzyść w postaci tańszego zakupu biletu na przejazd z więcej niż jednym przewoźnikiem, niż gdyby bilety kupować pojedynczo.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA