fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koleje

Zatrzymano byłego prezesa PKP Cargo

Fotorzepa, Bartosz Jankowski
Na polecenie Prokuratury Regionalnej w Lublinie zatrzymano w związku z podejrzeniem niegospodarności byłego prezesa i członków zarządu PKP Cargo.

Dziś na polecenie Prokuratury Regionalnej w Lublinie zostali zatrzymani były prezes oraz członkowie zarządu PKP Cargo. Mają usłyszeć zarzuty niegospodarności, wskutek której spółka poniosła straty sięgające ćwierć miliarda złotych.

Czytaj także: Zatrzymano byłego prezesa Orlenu Jacka K. pod zarzutem „niegospodarności” 

- Prowadzone przez lubelską prokuraturę śledztwo dotyczy zakupu przez PKP Cargo 80 proc. udziałów w mającej siedzibę w Amsterdamie spółce Advanced World Transport B.V. Z ustaleń śledztwa wynika, że kwota transakcji wynosząca przeszło 103 miliony euro została zawyżona o ponad połowę - podała w oficjalnym komunikacie Prokuratura Krajowa. Dodaje, że po przedstawieniu zatrzymanym zarzutów zostaną podjęte decyzje o zastosowaniu wobec nich środków zapobiegawczych.

PKP Cargo sfinalizowało zakup 80 proc. akcji Advanced World Transport, drugim co do wielkości towarowym przewoźniku kolejowym w Czechach, w maju 2015 r. Wartość transakcji wyniosła ostatecznie 427,3 mln zł.

Czytaj także: Apel BCC: Skończcie z pokazowymi zatrzymaniami liderów życia gospodarczego 

Wśród zatrzymanych prawdopodobnie jest Adam P., od lutego 2014 r. do grudnia 2015 r. prezes PKP Cargo. Z zajmowanego stanowiska zrezygnował ze skutkiem natychmiastowym. Jako przyczynę podał wówczas „ważne powody, w szczególności osobiste”. Twierdził wówczas, że przez blisko trzy lata brał udział w budowaniu międzynarodowej pozycji PKP Cargo. - Bezprecedensowy sukces debiutu giełdowego, ekspansja zagraniczna, skuteczna restrukturyzacja i ogromne inwestycje to fundamenty dalszego rozwoju drugiego największego przewoźnika w Unii Europejskiej - uważał.

Adam P. na szefa PKP Cargo był wybrany w drodze konkursu 6 lutego 2014 r. Wcześniej, bo od lutego 2013 r., pełnił w PKP Cargo funkcję członka zarządu ds. finansowych, a potem p.o. prezesa. Od maja 2012 r. zajmował stanowisko dyrektora zarządzającego w PKP.

Oświadczenie Jakuba Karnowskiego ws. zatrzymań byłych prezesów PKP Cargo

Postawienie zarzutów zarządowi PKP Cargo w związku z zakupem AWT uważam za skandal i polityczna hucpę. Przypominam, że zarząd PKP Cargo opublikował Białą Księgę ze szczegółami dotyczącymi transakcji zaraz po jej przeprowadzeniu. Transakcje od samego początku do samego końca prowadzil Dom Maklerski PKO Banku Polskiego - innego, obok PKP Cargo, narodowego championa. Ten zakup - który wielokrotnie chwalił Premier Mateusz Morawiecki, jeszcze jako doradca premiera Donalda Tuska - pozwolił PKP Cargo na otwarcie logistycznego korytarza na południe Europy. To jest wielka szansa dla naszego Narodowego Przewoźnika, niestety ostatnio marnotrawiona.

Według mojej wiedzy AWT jest jedyną spółką z Grupy PKP Cargo, która po 2015 roku przynosi dochód. Przypominam również, że prywatyzacja PKP Cargo przyniosła Skarbowi Państwa przychód na poziomie 2 mld PLN oraz umożliwiła spłatę historycznego długu PKP i dofinansowanie PKP Intercity, co pomoglo m.in. w zakupie Pendolino i modernizacji polskich torów. Dziś PKP Cargo jest warte ponad miliard złotych mniej niż w 2015 roku.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA