fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koalicja Obywatelska

Grzegorz Schetyna o protestach kobiet: Odpowiedzią są wybory

Grzegorz Schetyna
Fotorzepa, Jakub Czermiński
Jestem pod wrażeniem protestów, szczególnie tych pierwszych, które odbywały się ponad miesiąc temu. One było intensywne, powszechne. Teraz to wygląda inaczej, jest ich mniej - mówił w TVN24 były lider Platformy Obywatelskiej, Grzegorz Schetyna pytany o protesty po wyroku TK ws. aborcji.

- Czy to będzie miało wpływ na politykę PiS? Nie wydaje mi się - stwierdził jednocześnie były przewodniczący PO.

- Byliśmy od początku przy tych protestach i wspieramy kobiety - zapewnił Schetyna.

Pytany o wulgarne hasła słyszane w trakcie protestów Schetyna stwierdził, że od "wezwania na 'W'" woli wezwanie do wyborów. - To jest dzisiaj klucz do rozwiązania tego problemu. Dzisiaj jako opozycja musimy się zastanowić jak do tego doprowadzić - podkreślił.

- W tym parlamencie nic dobrego nie może się wydarzyć. Nie wierzę w przemianę PiS-u, Jarosława Kaczyńskiego - dodał.

Schetyna mówił też, że opozycja powinna obecnie wypracować nową umowę społeczną ws. aborcji, po tym jak wyrok TK doprowadził do upadku tzw. kompromisu aborcyjnego.

- Musimy zagwarantować prawa kobiet, prawo do wyboru, prawo do godności - dodał Schetyna, który proponuje referendum ws. nowej umowy społecznej dotyczącej aborcji.

- Nie możemy zostawić kobiet na ulicy. Nie możemy pozostawić kobiet bez wsparcia - podkreślił. Jego zdaniem nowej umowy społecznej ws. aborcji nie da się wypracować wyłącznie na ulicy.

Protesty przeciwko wyrokowi TK w Polsce trwają od 22 października, gdy Trybunał uznał wadę płodu wykrytą w czasie badań prenatalnych za niezgodną z konstytucją przesłankę do aborcji.

30 października w Warszawie przeciwko wyrokowi demonstrowało ok. 100 tysięcy osób.

Źródło: TVN24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA