fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Klęski żywiołowe

W USA uderzył huragan, do Filipin zbliza się supertajfun

AFP
Tajfun Mangkhut zbliża się z dużą prędkością do Filipin - alarmuje AP. Mangkhut określany jest przez Centrum Ostrzegania przed Tajfunami na Hawajach jako supertajfun (co oznacza, że ma on siłę równorzędną z huraganem piątego stopnia - dla porównania huragan Florence, który uderzył właśnie w USA, to huragan pierwszego stopnia).

Zagrożonych przez supertajfun jest 5 mln mieszkańców Filipin. Tajfun ma uderzyć w Filipiny w sobotę nad ranem czasu lokalnego.

Tajfunowi towarzyszy wiatr wiejący z prędkością 205 km na godzinę, który w porywach osiąga prędkość aż 255 km na godzinę. Tajfun przesuwa się na północny-zachód z prędkością 30 km na godzinę.

Meteorolog Rene Paciente ostrzega, że wiatr wiejący z taką prędkością może unosić w górę samochody. Nawet jeśli tajfun nieznacznie osłabnie, pozostanie śmiertelnym zagrożeniem - mówi Paciente.

W piątek z północnych prowincji Filipin ewakuowano przed tajfunem 15300 osób.

Po uderzeniu w Filipiny Mangkhut ma w poniedziałek dotrzeć do południowej części Chin, a potem być może także do Wietnamu. 

AP przypomina, że w 2013 roku tajfun Haiyan, który uderzył w Filipiny, doprowadził do śmierci 7300 osób, zalał wiele wiosek, wyrzucił na brzeg kilka statków i zmusił do opuszczenia swoich domów 5 mln mieszkańców Filipin.

Źródło: AP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA