fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Katastrofy

Poszukiwania zaginionego okrętu podwodnego. Odnaleziono plamę ropy

AFP PHOTO / INDONESIA MILITARY
Podczas poszukiwań zaginionego indonezyjskiego okrętu podwodnego w pobliżu ostatniego znanego miejsca zanurzenia jednostki na wodzie znaleziono plamę ropy - podało Ministerstwo Obrony Indonezji. Akcja trwa.

Resort przekazał, że do akcji poszukiwawczej zaangażowano dwa okręty wyposażone w sonary. Według dowództwa marynarki, plama ropy może być dowodem na uszkodzenie zbiornika paliwa lub sygnałem ratunkowym nadanym przez załogę.

Wcześniej informowano, że okręt podwodny z 53 osobami na pokładzie zaginął na północ od wyspy Bali. Załoga 44-letniej jednostki KRI Nanggala-402 prowadziła ćwiczenia torpedowe. Wbrew oczekiwaniu dowództwa marynarki, meldunek o zakończeniu ćwiczeń nie nadszedł. Kontakt z jednostką utracono o godz. 4:30 czasu lokalnego.

Strona indonezyjska przekazała, że na prośbę o pomoc w poszukiwaniach okrętu pozytywnie odpowiedziały Australia, Singapur i Indie. Akcja jest prowadzona na wodach oddalonych o ok. 100 km od Bali.

AFP PHOTO / INDONESIA MILITARY

"Możliwe, że podczas zanurzania doszło do awarii zasilania, co spowodowało utratę kontroli nad jednostką, a wobec braku możliwości wdrożenia procedur awaryjnych okręt opada na głębokość 600-700 metrów" - oświadczyła indonezyjska marynarka wojenna.

Cytowany przez agencję Reutera przedstawiciel miejscowych sił zbrojnych powiedział, że według specyfikacji technicznej zaginiony okręt jest w stanie wytrzymać ciśnienie do głębokości ok. 250 metrów.

Okręt podwodny KRI Nanggala-402 powstał w 1977 r. w Niemczech, cztery lata później wszedł w skład floty Indonezji. Jednostka przeszła dwuletni remont w Korei Południowej, zakończony w 2012 r.

Źródło: rp.pl / Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA