fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Katastrofy

Iran prosi USA o sprzęt do odczytania czarnych skrzynek

AFP PHOTO / National Security and Defense Council of Ukraine
Iran oświadczył, że potrzebuje przekazania specjalistycznych urządzeń przez Francję i USA, aby móc odczytać informacje zapisane na czarnych skrzynkach ukraińskiego boeinga przypadkowo zestrzelonego przez Iran tuż po starcie z lotniska w Teheranie - informuje Reuters. Irańska agencja lotnictwa cywilnego podaje jednocześnie, że jak na razie nie otrzymała pozytywnej odpowiedzi w tej sprawie.

Boeing linii lotniczych Ukraine International Airlines został zestrzelony przez Iran nad ranem, 8 stycznia w kilka godzin po ataku rakietowym Iranu na bazy w Iraku, w których stacjonują żołnierze USA. W katastrofie zginęło 176 osób - w większości obywateli Iranu, Kanady i Ukrainy.

Kanada i Ukraina, a także inne kraje, których obywatele znajdowali się na pokładzie maszyny, zwróciły się do irańskich władz z prośbą o przekazanie czarnych skrzynek zagranicznym ekspertom, którzy mieliby dokonać ich odczytu.

Iran jak dotąd wysyła sprzeczne sygnały co do tego, czy przekaże czarne skrzynki. Kanada uważa, że najwłaściwsze byłoby przekazanie ich Francji, ponieważ jest ona jednym z niewielu krajów, który może je odczytać. Iran wykluczał wcześniej przekazanie czarnych skrzynek producentowi samolotu, amerykańskiemu Boeingowi.

Wobec Teheranu są już formułowane roszczenia co do odszkodowań dla rodzin ofiar katastrofy. Państwa, których obywatele znajdowali się na pokładzie domagają się też szczegółowego śledztwa ws. okoliczności zestrzelenia maszyny.

Irańska Agencja Lotnictwa Cywilnego w swoim drugim raporcie na temat katastrofy przyznaje, że nie dysponuje sprzętem niezbędnym do odzyskania danych z czarnych skrzynek znajdujących się na pokładzie zestrzelonego boeinga. Jednocześnie Agencja poinformowała, że zwróciła się do amerykańskiej Narodowej Rady Bezpieczeństwa Transportu (NTSB) i francuskiej agencji ds. bezpieczeństwa lotów BEA o przekazanie sprzętu, który pozwoliłby na odczytanie informacji zapisanych na czarnych skrzynkach. Jak dotąd - jak podkreśla irańska Agencja - nie otrzymała ona jednak pozytywnej odpowiedzi.

Boeing został zestrzelony przez zestaw rakietowy Tor należący do irańskiej obrony powietrznej.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA