fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Katastrofy

Iran: Aresztowania w sprawie zestrzelenia boeinga

AFP
W Iranie dokonano aresztowań, w związku z przypadkowym zestrzeleniem przez irańską armię boeinga ukraińskich linii lotniczych Ukraine International Airlines. Do tragedii doszło 8 stycznia - w wyniku zestrzelenia boeinga zginęło 176 osób - głównie obywateli Iranu i Kanady.

O aresztowaniach poinformowało AFP, powołując się na przedstawicieli irańskiego wymiaru sprawiedliwości.

Nie wiadomo ile osób aresztowano, ani jakie funkcje pełnią zatrzymane osoby.

Jeszcze przed podaniem informacji o aresztowaniach prezydent Iranu, Hassan Rouhani, wezwał do stworzenia specjalnego sądu, który osądzi oskarżonych w tej sprawie ponieważ "cały świat będzie obserwował" proces. Dodał, że "każdy kto powinien zostać ukarany, musi zostać ukarany".

- Dla naszych obywateli jest bardzo ważne, aby sprawiedliwość została wyciągnięta wobec każdego, który zawinił lub dopuścił się zaniedbań - powiedział Rouhani w przemówieniu transmitowanym przez irańską telewizję.

- Należy sformować specjalny sąd, z wysokim rangą sędzią i dziesiątkami ekspertów - dodał.

W związku z przyznaniem się Iranu do zestrzelenia samolotu w Iranie od trzech dni trwają protesty przeciwko władzom kraju.

Iran początkowo zaprzeczał, jakoby zestrzelił boeinga, który rozbił się tuż po starcie z lotniska w Teheranie nad ranem 8 stycznia, kilka godzin po rakietowym ataku Iranu na bazy wojskowe w Iraku, w których stacjonują żołnierze USA. Irański atak był odwetem za zabicie przez USA irańskiego generała Kasema Sulejmaniego, dowódcy brygady al-Kuds. Jako przyczynę katastrofy wskazywano początkowo awarię silnika.

Jednak już 9 stycznia premier Kanady Justin Trudeau oświadczył, że boeing został prawdopodobnie zestrzelony. Takie przekonanie wyrażali już wówczas również m.in. przedstawiciele wywiadu USA.

11 stycznia władze w Teheranie przyznały się, że boeing został przypadkowo zestrzelony i zapowiedziały wyciągnięcie konsekwencji wobec osób odpowiedzialnych za katastrofę.

Boeing został zestrzelony przez zestaw rakietowy Tor rosyjskiej produkcji.

Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA