fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Inwestycje

Światowe firmy zainteresowane specjalną strefą ekonomiczną w Iranie

123rf.com
Coraz więcej firm planuje inwestycje w Iranie. Szczególnym powodzeniem cieszy się specjalna strefa ekonomiczna.

Firma TAL Engineering z Singapuru to kolejny zagraniczny inwestor zainteresowany inwestycjami na rynku irańskim.

„Nasz koncern jest gotowy do inwestowania w projekty naftowe, a także infrastrukturalne, w szczególności w przerób surowej ropy" - cytuje przedstawiciela TAL agencja informacyjna IRNA. Uwagę zagranicznych firm przyciąga specjalna strefa Lewan. Abdolhamid Zarei dyrektor strefy potwierdza ogromne zainteresowanie zagranicznych firm. Irańczycy skupiają się więc na sprawdzaniu wiarygodności i sytuacji finansowej chętnych.

Firmy, które wchodzą do Iranu, interesują się przez wszystkim branżą naftową. Iran to 9 proc. światowych zasobów gazu ziemnego i 18 proc. światowej ropy. Irańczycy wprowadzili nowe, zmienione warunki kontraktów. Chodzi o to, że wcześniej to rząd Iranu brał na siebie obowiązek zapłaty podwykonawcom wszystkich wydatków związanych z wydobyciem.

Teraz krajowy monopolista naftowy NIOC będzie tworzył spółki joint venture z zagranicznymi inwestorami. Firmy te mogą teraz zarabiać na wydobyciu ropy i gazu.

Jak przypomina agencja Regnum, w lutym 2016 r pojawiła się informacja, że niemiecki koncern BASF planuje zainwestowanie 4 mld dol. w branżę petrochemiczną Iranu. Niemcy chcą objąć 60 proc. udziałów w specjalnej strefie. Przerobem ropy jest też zainteresowana m.in. niemiecka Linde, japońska Mitsui. Firmy prowadzą negocjacje z irańskimi władzami.

Wrócić do Iranu chcą też rosyjskie koncerny. Do 2010 r kiedy rozpoczęło się wprowadzanie sankcji, w Iranie pracował Łukoil, Gazprom nieft i Tatnieft

Teheran podpisuje coraz więcej umów wykorzystując otwarcie świata na swoją ropę. W końcu czerwca podpisał umowę z Turcją. W zamian za dostawy ropy Turcy dostarczą i położą w Iranie nowe szyny na kwotę 80 mln euro. Iran zamierza zainwestować w modernizacje i rozbudowę swoich kolei 8 mld dol. w ciągu 6 lat. Potrzeba do tego ok. 3 mln ton stalowych szyn.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA