Indeks Patriotyzmu Polskiego Biznesu

Lider w branży zamknięć

Materiały Promocyjne
Zakład Usługowo–Produkcyjny Roztocze Roman Rak – laureat nagrody Indeksu Patriotyzmu Polskiego Biznesu w kategorii spółek poniżej 100 mln zł obrotu – to firma z największym doświadczeniem w Polsce i jeden z najbardziej liczących się w Europie producentów zamknięć przemysłowych.

Przedsiębiorstwo zostało założone przez Romana Raka – absolwenta Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej – w 1991 r. Początkowo była to niewielka działalność – właściciel zatrudniał jedną osobę, a produkcję prowadził w przydomowym garażu. Dzięki temu, że przedsiębiorstwu udało się trafić w niszę, na przestrzeni ponad 25 lat Roztocze rozwinęło się w silną organizację, zatrudniającą obecnie ponad 500 osób.

5 tys. akcesoriów

Główną działalnością firmy Zakładu Usługowo–Produkcyjnego Roztocze jest produkcja zamków i zawiasów – m.in. zewnętrznych, stalowych lub z tworzyw sztucznych. W skład asortymentu wchodzą także systemy zamykania, zaciski śrubowe, stalowe i aluminiowe, akcesoria, taki e jak uchwyty, kieszenie na dokumenty, kłódki elektryczne, nakrętki wciskane.

W swojej ofercie ma również uszczelki profilowe i płaskie, jak również stopki, gałki i uchwyty wykonane z termoplastów i duroplastów. Specjalistyczny asortyment jest przeznaczony dla branży energetycznej, telekomunikacyjnej, klimatyzacyjnej, kolejnictwa, przemysłu motoryzacyjnego oraz przemysłu maszynowego.

W sumie w ofercie można znaleźć ponad 5 tys. produktów, które znajdują nabywców zarówno w Polsce, jak i za granicą. Przychody z eksportu stanowią około jednej trzeciej przychodów ze sprzedaży ogółem.

Nowoczesny park maszynowy

Przedsiębiorstwo prowadzące działalność w Tomaszowie Lubelskim podkreśla, że nieodłączną częścią jego strategii biznesowej jest rozwijanie nowoczesnych technologii i inwestowanie w innowacyjne rozwiązania. W 2016 r. na badania i rozwój ZUP Roztocze wydało 500 tys. zł, w dziale B&R pracuje zaś siedem osób.

Firma dysponuje nowoczesnymi liniami technologicznymi, posiada park maszynowy, który obecnie obejmuje ponad 300 wyspecjalizowanych maszyn, m.in. tokarek, frezarek, szlifierek, elektrodrążarek, pił taśmowych, pras korbowych i narzędziowych. W zaawansowanym technologicznie laboratorium kontrolno-pomiarowym firma posiada maszyny współrzędnościowe, wytrzymałościowe i inne.

W biurze konstrukcyjno-technologicznym projektowane i wykonywane jest różnego rodzaju oprzyrządowanie, np. formy wtryskowe do odlewów ze stopów, tworzyw sztucznych, wykrojniki, tłoczniki, przyrządy specjalne. Dzięki tym rozwiązaniom firma może sprostać najbardziej skomplikowanym zamówieniom.

W 2016 r. Zakład Usługowo–Produkcyjny Roztocze Roman Rak osiągnął przychody ze sprzedaży w wysokości prawie 68 mln zł (o 8 mln więcej niż w 2015 r. i o 18 mln względem roku 2014), z eksportu – nieco ponad 22 mln zł. Zysk brutto wyniósł 3,9 mln zł (w 2015 r. 4,3 mln zł), zapłacony podatek to zaś 672 tys. zł. Na koniec 2016 r. firma zatrudniała 511 osób, o ponad 100 więcej niż rok wcześniej.

Działanie dla społeczności

ZUP Roztocze Roman Rak bardzo dużą wagę przywiązuje do działalności charytatywnej. Właściciel firmy, chcąc skoncentrować wszystkie swoje inicjatywy prospołeczne, utworzył w lutym 2015 r. Fundację Parasol Roztocza, która działa w obszarach: zdrowie, edukacja, rodzina, wolontariat, aktywny senior.

Prowadzi inicjatywy na rzecz pomocy chorym dzieciom, osobom niepełnosprawnym, a także rodzinom i emerytom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej i życiowej. Największym projektem realizowanym przez Fundację Parasol Roztocza był projekt „Finansowy zastrzyk" o wartości 100 tys. zł. Jednym z celów statutowych organizacji jest wspomaganie szkolnictwa zawodowego. Od 2013 r. fundator, a od 2015 r. Fundacja Parasol Roztocza skrupulatnie realizuje program stypendialny dla najlepszych uczniów z Zespołu Szkół nr 4 w Tomaszowie Lubelskim. Fundacja wspomaga także rozwój oraz popularyzację sportu i kultury, dąży do rozwoju techniki i rozpowszechniania nowych rozwiązań technologicznych.

Jak podaje firma, w 2015 r. Fundacja pozyskała swoje cele niemal 200 tys. zł, natomiast w 2016 r. prawie 170 tys. zł.

Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL