fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Handel

Sklepy boją się godzin dla seniorów

Adobe Stock
Poza spadkiem obrotów i zamieszaniem pod sklepami to także utrudnienia dla innych klientów. Dlatego sieci mają własny pomysł jak tę kwestię rozwiązać.

Rząd zapowiedział od czwartku 15 października wprowadzenie godzin dla seniorów (od 10:00 do 12:00) nie tylko w sklepach spożywczych, ale także aptekach i drogeriach. - Firmy zrzeszone w POHiD zwracają się z apelem o rezygnację z wprowadzenia godzin dla seniorów, bowiem ogranicza to dostęp obywateli do niezbędnych produktów i prowadzi do utrudnień w funkcjonowaniu handlu - mówi prezes organizacji Renata Juszkiewicz. - Jako organizacja branżowa wyrażamy pełne zrozumienie dla uprzywilejowanej pozycji seniorów w naszym społeczeństwie - dodaje.

Planowane rozwiązanie w postaci godzin dla seniorów jest rozwiązaniem kłopotliwym dla klientów i dla pracowników handlu oraz zbędnym. Jak pokazują doświadczenia sieci handlowych z wiosennej fali pandemii, seniorzy nie zawsze korzystali z wyznaczonych godzin zakupów. Powodowało to paradoksalną sytuację, kiedy w godzinach dla seniorów ruch w sklepach praktycznie zamierał, a w tym czasie inni konsumenci nie mogli zrobić zakupów. Sytuacja taka oznacza utrudnienia dla większości obywateli, którym przepisy ograniczają dostęp do niezbędnych produktów. W grupie tej znajduje się m.in. młodzież szkolna, która korzysta z przerw między lekcjami i dokonuje zakupów artykułów żywnościowych w pobliskich sklepach.

Sytuacja ta jest również problematyczna z punktu widzenia pracowników handlu, którzy muszą radzić sobie z obsługą zwiększonej liczby klientów w pozostałych godzinach pracy sklepów. Pamiętajmy, że personel sklepów w godzinach otwarcia placówki handlowej zajmuje się nie tylko obsługą klientów, ale także m.in.: zatowarowaniem i zapewnieniem bezpieczeństwa sanitarnego w sklepie.

- Koronnym argumentem przemawiającym za zniesieniem godzin dla seniorów jest troska całej branży o bezpieczeństwo zarówno klientów, jak i pracowników handlu. Należy podkreślić, że seniorzy, rezygnując z zakupów w wyznaczonym specjalnie dla nich przedziale godzinowym, odwiedzali sklepy w pozostałych godzinach. Aby zapewnić bezpieczeństwo pracowników i klientów sieci handlowe wydały 350 mln złotych - mówi Renata Juszkiewicz.

Mając na względzie bezpieczeństwo wszystkich obywateli POHiD proponuje w miejsce wprowadzenia ograniczeń godzinowych w godz.10-12 zapewnienie uprzywilejowanych kas dla seniorów lub pierwszeństwa obsługi seniorów. Propozycja zakłada również przesunięcie godzin dla seniorów na godz. 8-10 oraz ich niewprowadzanie w soboty. Organizacja oczekuje także rygorystycznego utrzymanie przestrzegania nakazu noszenia masek lub przyłbic.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA