fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Handel

Komisja Europejska zakwestionowała polski podatek

123RF
Potwierdziły się informacje „Rz": Komisja Europejska zakwestionowała polski podatek. Rząd nie ma planu B.

O takim scenariuszu pisaliśmy już w połowie czerwca, informując, że jeszcze do końca miesiąca Komisja Europejska (KE) może podtrzymać negatywne stanowisko dotyczące podatku obrotowego zawieszonego od września 2016 r.

Bruksela miała uznać podatek za naruszający unijne zasady pomocy państwa, ponieważ progresywna skala promowała firmy mniejsze, z niego wyłączone.

Nie będzie 1,6 mld zł

„Komisja nie kwestionuje prawa Polski do decydowania o swoim systemie podatkowym ani o celach poszczególnych podatków i opłat. Jednakże system ten musi być zgodny z prawem Unii, w tym z zasadami pomocy państwa, i nie może faworyzować w sposób nieuzasadniony wybranych przedsiębiorstw" – czytamy w komunikacie.

Rząd ma teraz problem, ponieważ wpływy z podatku zostały zapisane w projekcie budżetu na 2018 r. Rocznie z tego tytułu miało wpływać ok. 1,6 mld zł. – Po otrzymaniu ostatecznej pisemnej decyzji Komisji Europejskiej w sprawie podatku od sprzedaży detalicznej uważnie ją przeanalizujemy i dopiero wówczas będziemy mogli precyzyjnie odnieść się do sprawy – podaje biuro pasowe Ministerstwa Finansów. – Polska podtrzymuje przedstawione Komisji argumenty przeczące selektywnemu charakterowi podatku.

Ministerstwo Finansów wskazuje również, że nie została podjęta decyzja co do zakresu kontynuowania prac nad opodatkowaniem handlu.

Podatek obrotowy był jednym ze sztandarowych projektów PiS z kampanii wyborczej. Miał objąć duże firmy, przez co mniejsze mogłyby z nimi skuteczniej konkurować.

Po wielomiesięcznych dyskusjach i powstaniu kilku wersji ustawy zaczął obowiązywać 1 września 2016 r. Po dwóch tygodniach Komisja Europejska nakazała jego zawieszenie i wszczęła postępowanie wyjaśniające. Żadna firma nie zdążyła go zapłacić, ponieważ podatek naliczany był od miesięcznych obrotów.

Sprzedaż do 17 mln zł miesięcznie była z podatku zwolniona, powyżej tego progu i do kwoty 170 mln zł obrotów miesięcznie stawka wynosiła 0,8 proc. Obroty jeszcze wyższe, czyli przekraczające 2 mld zł rocznie, opodatkowane były stawką 1,4 proc.

Kolejny projekt?

– Wobec takiej decyzji trzeba odstąpić od nałożenia podatku na handel w Polsce. Jeżeli wersja podatku ze skalą progresywną nie może wejść w życie, na inne rozwiązania się nie zgadzamy i nie ustąpimy – mówi Waldemar Nowakowski, prezes Polskiej Izby Handlu.

– Podatek liniowy na poziomie np. 1 proc. sprawi, że obciążenie handlu niezależnego wzrośnie pięciokrotnie. Skorzystają na tym jedynie sieci dyskontów, bo ich rentowność to ok. 3–4 proc., a mniejszych sklepów to 0,5–1,5 proc. – dodaje Nowakowski.

Wersja opodatkowania handlu liniową stawką pojawiała się już wcześniej, ale rząd ustąpił pod presją mniejszych sieci. Teraz widać, że nie do końca słusznie.

– Polska nie wykazała, że progresywne stawki podatkowe są uzasadnione celem podatku od sprzedaży detalicznej w zakresie zwiększenia dochodów, ani że przedsiębiorstwa objęte wyższą stawką miałyby większą zdolność do zapłaty – wyjaśnia KE.

Ogłoszona w piątek decyzja nakłada na Polskę obowiązek zlikwidowania nieuczciwej dyskryminacji przedsiębiorstw wynikającej z przepisów o podatku od sprzedaży detalicznej i przywrócenia równego traktowania na rynku.

Postępowanie wobec Polski nie było pierwszym przypadkiem badania przez Komisję podatków progresywnych. Stawki progresywne podatku obrotowego miały też Węgry. Kraj ten wycofał się z tego rozwiązania na rzecz stawki liniowej 0,1 proc.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA