fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Handel

Koronawirus potroił cenę jajek kurzych w USA

Cena jajek w USA mocno wzrosła
AFP
Zwiększony popyt na kurze jajka w USA gwałtownie podniósł ich cenę w sklepach. Amerykanie robią zapasy z powodu nakazu izolacji.

Hurtowa cena najbardziej popularnych jajek "Midwest large"osiągnęła rekordowy poziom 3,09 dolara za tuzin. To trzy razy tyle ile wynosiła przed ogłoszenie przez prezydenta Donalda Trumpa stanu wyjątkowego - wynika z analizy firmy analitycznej Urner Barry, która sporządza dziennie raporty cen jajek w USA.

To może mieć poważnie konsekwencje dla amerykańskich konsumentów, ponieważ w 93 proc. gospodarstw domowych niedrogie jajka to główne źródło protein - informuje agencja Reutera.

Na razie wzrost cen hurtowych nie przełożył się aż tak bardzo na ceny w sklepach. Sklepy podniosły ceny, ale nie tak mocno jak mogłoby to wynikać z cen hurtowych.

Brian Moscoguiri, dyrektor Urner Barry powiedział Reuterowi, ze ostatni tak znaczący skok cen hurtowych jajek miał miejsce w 2015 roku, podczas epidemii ptasiej grypy. Zaniepokojeni konsumenci zaczęli gromadzić jajka w obawie, że może ich zabraknąć, jeśli władze zdecydują się na wybicie drobiu na fermach.

- Ludzie widzą gwałtowny wzrost cen i zakładają, że są naciągani, ale to tylko funkcja rynku - powiedział Barry. - Ceny jaj wzrosły, ponieważ popyt gwałtownie rośnie. Dostawcy widzą czterokrotnie, pięciokrotnie sześciokrotnie wyższy poziom popytu niż poprzednio, a podaż jest zasadniczo stała - dodaje.

Ludzie gromadzą zapasy jajek zawsze, kiedy się czegoś obawiają: koronawirusa, zamieci śnieżnych i innych nieprzewidywalnych sytuacji. Jajka gromadzą nie tylko gospodarstwa domowe, ale także restauracje oraz producenci żywności - by w razie braku dostaw nie zatrzymywać pracy.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA