fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Handel

Załamanie sprzedaży na Wyspach

Bloomberg
Sprzedaż detaliczna w Wielkiej Brytanii spadła w grudniu o 0,6 proc. Prognozy zakładały jej wzrost o 0,6 proc. Bez uwzględniania przychodów stacji benzynowych sprzedaż spadła o 0,8 proc. Te dane są tym bardziej rozczarowujące, że dotyczą okresu świątecznych zakupów, który zazwyczaj był najbardziej lukratywny dla tej branży. Kurs funta do dolara spadł o 0,1 proc. 1,3063 USD.

Sprzedaż detaliczna spadała lub nie zmieniała się w każdym z ostatnich pięciu miesięcy – poinformował w piątek Krajowy Urząd Statystyczny. To najdłuższy okres bez wzrostu tego wskaźnika od 1996 r., kiedy rozpoczęto publikowanie takich danych. W całym czwartym kwartale sprzedaż spadła o 1 proc., najbardziej od początku 2017 r.

W grudniu sprzedaż żywności spadła o 1,3 proc., a towarów niespożywczych o 0,9 proc. Lepsze wyniki odnotowały jedynie stacje benzynowe i sklepy internetowe.

Po wcześniejszych raportach o słabym wzroście PKB i rosnącej inflacji prawie dwie trzecie traderów spodziewało się obniżenia stóp procentowych już na najbliższym posiedzeniu komitetu polityki pieniężnej Banku Anglii wyznaczonym na 30 stycznia. Po piątkowych informacjach o spadku sprzedaży już 75 proc. ankietowanych w tej sprawie wyraziło takie przekonanie.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA