fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Handel

Jack Ma: Wojna handlowa z USA może potrwać 20 lat

Bloomberg
Jack Ma, założyciel serwisu Alibaba, powiedział na konferencji w Szanghaju, że amerykańsko-chiński spór handlowy może potrwać nawet 20 lat.

- Nawet po tym, jak Donald Trump przejdzie na emeryturę, nowy prezydent będzie kontynuował spór. Tutaj chodzi o rywalizację dwóch wielkich mocarstw. Jedną rzeczą, którą wiemy na pewno, jest to, że świat potrzebuje nowego zestawu reguł handlowych – stwierdził Jack Ma.

Po tym, jak Donald Trump ogłosił wprowadzenie od 24 września karnych 10 proc. ceł na chińskie produkty sprowadzane do USA za 200 mld dolarów rocznie, chiński rząd ogłosił, że tego samego dnia wprowadzi swoje karne cła. Prawdopodobnie obejmą one towary warte 80 mld USD. Już wcześniej USA i Chiny nałożyły na siebie karne cła na towary warte po 50 mld USD. Prezydent Trump zapowiada zaś, że może jeszcze podwyższyć cła na import z Chin warty 267 mld dolarów rocznie. Chiny mają jednak dużo mniejsze pole do manewru niż Ameryka. Sprowadzają rocznie towary z USA warte łącznie około 130 mld dolarów. Chińskie władze mogą jednak np. wprowadzić ograniczenia dla działalności amerykańskich spółek u siebie.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA