fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Kredyt MFW wraca na Ukrainę

Bloomberg
Międzynarodowy Fundusz Kredytowy będzie dalej wspierał Ukrainę. Fundusz udzieli Kijowowi 3-letniego kredytu o równowartości 5,5 mld dolarów.

Władze Ukrainy i MFW w sobotę wieczorem poinformowały wspólnie o osiągnięciu porozumienia w sprawie nowego 3-letniego kredytu na kwotę 4 mld SDR (5,5 mld dol.). Aby umowa zaczęła obowiązywać, musi ją zatwierdzić komitet wykonawczy funduszu.

Nowe porozumienie otwiera Ukrainie dostęp do tańszego finansowania na rynkach zagranicznych, co jest ważne, bowiem w 2020 r. Ukraina będzie miała do spłaty wysokie kwoty długu zagranicznego. Porozumienie zostało osiągnięte podczas telefonicznej rozmowy szefowie MFW Kristiny Georgijewej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, w przededniu zaplanowanego na poniedziałek spotkania w Paryżu prezydentów Rosji i Ukrainy.

Ostatnia pomoc funduszu dla Kijowa to kredyt 3,9 mld dol. z programu stand-by z grudnia 2018 r. Ukraina otrzymała z tego 1,4 mld dol., resztę fundusz zamroził w związku z niewykonaniem przez Ukrainę kilku warunków umowy, m.in. niewystarczających działań na polu zwalczania korupcji.

Teraz rzecz idzie o program poszerzonego kredytowania (Extended Fund Facility Program). Motywowany on jest „poważnymi problemami średnioterminowego bilansu płatniczego, spowodowanymi niedostatkami strukturalnymi, dla usunięcia, których potrzeba czasu" - tłumaczą władze MFW.

Główny ból głowy Kijowa w 2020 r. będzie nagromadzenie spłat zagranicznych kredytów, które może sięgnąć 45 proc. budżetu państwa.

- Kredyty MFW nie mogą zostać wprost wykorzystane do spłaty zadłużenia czy załatania deficytu budżetu, ale ta umowa jest sygnałem zaufania do naszego kraju, co pozwoli uzyskać tańsze finansowanie komercyjne - zapowiedział premier Hennadij Honczaruk.

Ambasador Unii Europejskiej na Ukrainie Matti Maasikas od razu po osiągnięciu porozumienia z MFW, zapowiedział, że umowa „powinna otworzyć Ukrainie drzwi do makro finansowej pomocy Unii".

Ukraina coraz lepiej jest oceniana za granicą. W listopadzie Moody's podniosło prognozę ratingów Ukrainy ze stabilnej na pozytywną.

Przed rządem Ukrainy jeszcze kilka zadań uzgodnionych z funduszem: uproszczenie likwidacji banków-bankrutów; wzmocnienie uprawnień Biura antykorupcyjnego; reforma zarządu koncernu Naftogaz i niezależne zarządy w bankach; uruchomienie swobodnego obrotu ziemię (ustawa ma małe szanse na uchwalenie do końca roku); utworzenie niezależnej instytucji antymonopolowej.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA