fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Gigantyczne straty z powody niepewności w handlu

Fotorzepa, Marta Bogacz
Niepewności w polityce handlowej wywołane eskalacją sporu z Chinami przez administrację Trumpa powodują miliardowe straty w amerykańskiej produkcji, a do początku 2020 r. wyniosą w skali świata 850 mld dolarów — stwierdził Fed w opracowaniu badawczym

Pracownicy naukowi banku centralnego USA przeanalizowali publikacje prasowe, wyniki i prognozy firm, aby ocenić niepewność w polityce dotyczącej handlu i ustalili, że „osiągnęła poziom nie spotykany od lat 70". Inni ekonomiści, zwłaszcza profesor Uniwersytetu Stanforda, Nicolas Bloom i jego koledzy wykazali na podstawie analizy dokumentów podobny wzrost niepewności — stwierdził Reuter.

Czytaj także: #RZECZoBIZNESIE: Piotr Kuczyński: Elektorat Trumpa lubi jak podgrzewa wojny handlowe

Badacze z Rezerwy Federalnej oszacowali następnie skutki takiej niepewności na działalność gospodarczą, gdy firmy wycofują się z inwestowania i z produkcji. Doszli do wniosku, że w skali świata i w Stanach jej wpływ wynosi około procenta. Przy amerykańskim PKB szacowanym na ok. 20 bln dolarów i światowym ok. 85 mln ten jeden procent zmniejszy amerykański PKB o 200 mld dolarów, a światowy o 850 mld.

To oszacowanie nie jest wcale pewne — zastrzegli badacze, ale warto zauważyć, że jest to pierwsza próba ilościowego wyliczenia skutków podejścia prezydenta Donalda Trumpa do porozumień handlowych, które jego zdaniem są niekorzystne dla amerykańskiej gospodarki.

Jego administracja chcąc uzyskać lepsze warunki takich umów podniosła stawki celne na chiński import za kilkaset miliardów dolarów oraz wprowadziła albo zagroziła wprowadzeniem podobnych stawek na import z innych krajów partnerów handlowych, w tym z Meksyku i Unii Europejskiej. Chiny i te kraje zagroziły albo wprowadziły własne stawki na towary z USA.

Trump apelował do banku centralnego, by obniżył stopy procentowe dla wzmocnienia gospodarki i zrównoważenia skutków wojny handlowej. Decydenci w Fed odpowiadali na to, że nie dadzą sobie dyktować polityki decydowania o stopach procentowych. Konsekwentnie natomiast wskazywali na szkodliwy wpływ ceł na wzrost gospodarki amerykańskiej.

Prezes Jerome Powell uznał w sierpniu niepewność w polityce handlowej za istotny powód zwolnienia tempa światowej gospodarki i słabej produkcji przemysłowej w USA. Prezes oddziału Fed z Chicago, Charles Evans stwierdził 4 września, że większe napięcia w handlu mogą zmniejszyć wzrost gospodarki USA do 1,5 proc., do połowy tego, co obiecała administracja Trumpa.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA