fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Polska liderem Europy w poprawie jakości życia

Fotorzepa
Wyprzedziliśmy już Grecję i Włochy, a niewiele brakuje nam do Hiszpanii.

Wbrew obiegowym opiniom i powszechnemu narzekaniu w Polsce żyje się coraz lepiej, co potwierdzają badania krajowe, ale i międzynarodowe. Przygotowany przez Boston Consulting Group raport SEDA zostanie na świecie zaprezentowany w czwartek, a „Rzeczpospolita" poznała go w Polsce jako pierwsza.

Nasz kraj w badaniu jakości życia zajął na świecie 30. miejsce, tuż za Hiszpanią i Portugalią, ale już przed Włochami i Grecją. Drugi raz z rzędu jest także prymusem pod względem tempa poprawy – w Europie autorzy raportu wskazują jeszcze na państwa bałkańskie, a poza nimi na Wietnam czy Etiopię.

Daleko w dochodach

Najsilniejsze strony Polski to edukacja – to czwarty najlepiej oceniany system w Europie – oraz oceniana na piątą pozycję stabilność gospodarcza. – Najsłabsze strony zaś to zatrudnienie, w którym jesteśmy na 21. miejscu w Europie, nieco poniżej średniej UE, i dochody z 24. lokatą, zdecydowanie poniżej średniej UE – mówi Roman Kotlarek, partner w warszawskim biurze Boston Consulting Group.

– Sukcesem jest to, że rozwój gospodarczy w Polsce postępuje wraz z poprawą stanu środowiska. Większość krajów, które się rozwijają gospodarczo, robi to kosztem środowiska, czego najlepszym przykładem są Chiny – dodaje.

Raport powstał jeszcze bez uwzględnienia wpływu programu 500+ na gospodarkę i sytuacji rodzin z dziećmi. – Program może mieć wpływ na parametry uwzględniane w raporcie, jak edukacja, system zdrowotny, równość dochodów czy stabilność ekonomiczna – mówi „Rzeczpospolitej" Douglas Beal, jeden z autorów raportu. – Obecnie trudno jednak prognozować, jaki będzie jego wpływ na ogólny wynik kraju.

Jego wpływy na rynek już widać, pisaliśmy już o wzroście sprzedaży w wielu kategoriach, np. sprzęt AGD, ale też kategorie spożywcze. – Bez wątpienia w kolejnych trzech miesiącach (lipiec–wrzesień) zwiększą się wydatki gospodarstw domowych na wakacje, a także na książki i przybory szkolne – mówi Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główny ekonomista Konfederacji Lewiatan.

– Interesujące jest, co będzie dalej, jak będą lokowane pieniądze z programu 500+, gdy rodziny z dziećmi zaspokoją swoje „pierwsze" potrzeby. Czy uda się je przekształcić w inwestycje, w edukację dzieci i czy będą zachętą do zwiększania dzietności – dodaje.

Polak zadowolony

– Tak jak w minionych latach źródłem największej satysfakcji są dzieci, małżeństwo oraz relacje towarzyskie – podaje firma. Tradycyjnie najmniej satysfakcji Polacy czerpią ze swojej sytuacji finansowej i wysokości dochodów.

– W porównaniu z wcześniejszą edycją widać wzrost poziomu satysfakcji z większości uwzględnionych w badaniu wymiarów życia osobistego – dodaje firma. O ile zadowolenie z dzieci i przyjaciół pozostaje od trzech lat na tym samym poziomie, o tyle na koniec 2015 r. odsetek osób zadowolonych z małżeństwa był najwyższy od 1994 r., przy czym od 2014 roku przybyło przede wszystkim tych, którzy są bardzo zadowoleni – podaje CBOS.

Również Diagnoza Społeczna pokazała, że zadowolenie z życia rośnie. W ostatniej edycji 81,2 proc. Polaków pozytywnie oceniało swoje życie – wcześniej 78,9 proc.

Takie oceny przekładają się także na wydatki – chętniej kupujemy droższe produkty, podróżujemy, płacimy za treści w internecie, choć dostępne są przecież również w pirackiej wersji bez opłat.

– Polski rynek wykonał ogromny postęp, cena nie jest już podstawowym kryterium wyboru. Coraz więcej osób jest gotowych zapłacić wyższą kwotę za to, że sprzęt zużywa mniej energii elektrycznej czy wody. To trend obserwowany w całej Europie, ale w Polsce jest coraz wyraźniejszy – mówi Adam Cich, szef Electroluxu w regionie. – Widzimy upowszechnianie się nowych kategorii sprzętu, np. zmywarek do naczyń. Kilka lat temu uważane były za dobro niemal luksusowe, dzisiaj ma je ponad 40 proc. gospodarstw domowych w Polsce. Osiągnęliśmy poziom włoski, a to na pewno nie koniec.

Europa Zachodnia najlepszym miejscem do życia

Kraje Starego Kontynentu zdominowały pierwszą dziesiątkę listy państw z najwyższą jakością życia na świecie. Z raportu SEDA firmy Boston Consulting Group wynika, że Europa Zachodnia to zdecydowanie najlepsze miejsce – umacnia się przede wszystkim pozycja krajów północnej Europy, ze Skandynawią, Niemcami, Austrią i krajami Beneluxu na czele. Warto też szczególnie zwrócić uwagę na Niemcy, gdzie na przykład najszybciej w Europie poprawia się sytuacja na rynku pracy, a kraj ten już i tak przewodzi w tym ujęciu.

Pierwszym pozaeuropejskim krajem w rankingu jest Australia, zajmująca 11. pozycję. USA wylądowały dopiero na 19. miejscu, Wielka Brytania notowana jest trochę wyżej, bo na 17. miejscu. Z Azji najwyżej notowane są Singapur na 13. pozycji oraz Hongkong zajmujący 15. miejsce. Z kolei Japonia zajęła 21. lokatę, tuż przed Słowenią.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA