Gospodarka

Lubuski samorząd chce przekazać 300 tys. zł na gorzowską katedrę

Zarząd Województwa Lubuskiego przyjął we wtorek projekt uchwały ws. przekazania 300 tys. zł na prace przy zabezpieczeniu gorzowskiej katedry po pożarze. Decyzję w sprawie uchwały podejmą w czwartek radni lubuskiego sejmiku.
W sobotę na wieży kościoła katedralnego w Gorzowie Wielkopolskim wybuchł pożar. Walka z nim trwała przez blisko dobę; obecnie obiekt wymaga zabezpieczenia i rekonstrukcji.
Marszałek województwa Elżbieta Polak zadeklarowała w niedzielę w Gorzowie Wielkopolskim, że samorząd regionu udzieli potrzebnego wsparcia. Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego poinformował we wtorek, że zarząd województwa przyjął projekt uchwały przyznającej dotację celową w wysokości 300 tys. zł. Środki mają być przeznaczone na wykonanie prac budowlanych zabezpieczających zabytkowy obiekt. Uchwała trafi pod obrady sejmiku, którego sesja nadzwyczajna odbędzie się w czwartek w Gorzowie.
Kościół katedralny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny uznawany jest za jeden z symboli Gorzowa Wielkopolskiego. Zbudowany został w drugiej połowie XIII wieku jako miejski kościół parafialny. Cześć wieży, w której wybuchł pożar, pochodzi z XVII w. Świątynia znajdująca się w samym centrum miasta jest najcenniejszym zabytkiem i ważnym miejscem dla wiernych diecezji. Rangę kościoła katedralnego zyskała 1946 r. i jest obecnie głównym kościołem Gorzowa Wielkopolskiego, jak i całej diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. W najbliższą niedzielę zbiórkę pieniędzy na odbudowę zniszczonej w pożarze wieży przeprowadzi parafia katedralna w Płocku. Akcja nosi hasło "Katedra-Katedrze".
Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL