fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Ile Unia zainwestowała w Ukrainę

Kijów, Ukraina
Bloomberg
Reformy Kijowa kosztowały Wspólnotę 15 miliardów euro. Unia Europejska stała się największym partnerem handlowym Ukrainy. 

Od 2014 roku Unia Europejska przeznaczyła około 15 miliardów euro na wsparcie ukraińskich reform, oświadczył szef delegacji UE na Ukrainie Matti Maasikas na posiedzeniu Komisji ds. Koordynacji Wdrażania Układu Stowarzyszeniowego między Ukrainą a Unią.

Czytaj także: Specjaliści przenoszą się z Białorusi na Ukrainę

„W ciągu czterech lat realizacji ekonomicznej części umowy, wymiana handlowa między nami wzrosła o 65 procent, a Unia stała się największym partnerem handlowym Ukrainy. Od 2014 roku Bruksela i europejskie instytucje finansowe udzieliły Ukrainie bezprecedensowej pomocy - 15 miliardów euro. To pieniądze na realizację reform na Ukrainie, oczywiście na warunkach, niekiedy bardzo trudnych do spełnienia - przyznał Estończyk.

Obecny na posiedzeniu premier Ukrainy Denis Szmygal zapewnił, że celem Ukrainy na drodze integracji jest dostęp do rynku wewnętrznego Wspólnoty. „w tym swoboda przepływu towarów, osób, usług i kapitału”.

Za tymi ogólnymi pojęciami Szmygal wyliczył konkretne priorytety Ukrainy:
„To integracja z rynkiem wewnętrznym UE i rozwój gospodarczy poprzez przygotowanie i aktualizację postanowień układu stowarzyszeniowego oraz zawarcie umowy ACAA (zwanej też przemysłowym ruchem bezwizowym). Integracja sektorowa i poprawa poziomu życia poprzez wprowadzenie europejskich standardów w zakresie środowiska, transportu i infrastruktury cyfrowej. Legalizacja zapisów unijnego Zielonego Ładu, w szczególności poprzez wspólne projekty z zakresu polityki wodorowej, sprawiedliwej transformacji regionów węglowych. A także realizację innych projektów energetycznych, w tym z zakresu odnawialnych źródeł energii".

Agencja Unian przypomina, że w 2014 roku, po rosyjskim zajęciu Krymu, Unia Europejska i Ukraina podpisały układ stowarzyszeniowy, który zapoczątkował nowy okres w rozwoju stosunków między stronami. Część gospodarcza umowy wprowadza strefę wolnego handlu z Unią. Strefa działa od 2016 roku 
Daje to Ukrainie możliwość rozszerzenia stosunków handlowych i rozwoju gospodarczego. Otwiera nowe rynki, przyczynia się do dostosowania ustawodawstwa, standardów i regulacji w różnych sektorach. To ostatnie pomoże zintegrować standardy UE z kluczowymi sektorami ukraińskiej gospodarki.

We wrześniu prezydent Wołodymyr Zełenski zapewnił, że Ukraina dąży do pełnej integracji z Unią Europejską i chce otrzymać z Brukseli jasną, artykułowaną perspektywę członkostwa.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA