fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Oferta publiczna grupy Allegro ratuje całoroczne statystyki

Fotorzepa, Robert Gardziński
Na rynku głównym GPW w 2020 r. zadebiutowało tylko siedem spółek. Tyle samo co w 2019 i 2018 r.

Zdecydowanie lepiej wyglądają statystyki wartościowe, ale to w dużej mierze zasługa jednej firmy – Allegro. Dzięki niej łączna wartość pierwotnych ofert publicznych (IPO) sięgnęła w 2020 r. 11 mld zł, z czego 10,6 mld zł przypadło właśnie na Allegro. Z kolei łączna wartość emisji nowych akcji, czyli pieniędzy, które trafiły do spółek, wyniosła niemal 1,3 mld zł, z czego za 1 mld zł odpowiada Allegro.

Oprócz niego na parkiet w 2020 r. weszły takie firmy, jak Games Operators, Gaming Factory, Pure Biologics (przeprowadzka z NewConnect), PCF Group, Dadelo oraz Medinice (z NewConnect). Nadzieję na trwalsze ożywienie na rynku IPO daje nie tylko spektakularny debiut Allegro, ale również dwie ostatnie oferty, czyli PCF i Dadelo. W obu przypadkach akcje sprzedały się na pniu, z dużą redukcją zapisów. Podobnie było w przypadku oferty spółki Answear.com, ale ona zadebiutuje dopiero na początku stycznia i zasili statystyki za 2021 r.

GPW i biura maklerskie patrzą na 2021 r. z ostrożnym optymizmem. Twierdzą zgodnie, że rynek ofert pierwotnych odżył. W najbliższych miesiącach można spodziewać się debiutów takich firm, jak Huuuge (gry), Captor Therapeutics (biotechnologia) czy Vercom (nowe technologie). Ich prospekty emisyjne są już w Komisji Nadzoru Finansowego.

Dużo będzie się działo również na rynku NewConnect. W 2020 r. zadebiutowało na nim 14 firm, w zdecydowanej większości byli to producenci gier. Co ciekawe, GPW jest już numerem jeden na świecie pod względem liczby notowanych spółek z tej branży (aktualnie są 52). Wyprzedziliśmy dotychczasowego lidera, czyli giełdę w Tokio (47). GPW nie kryje, że liczy na kolejne debiuty producentów gier. Ale nie tylko.

– Zainteresowanie widać także ze strony spółek szeroko pojętej branży technologicznej, działających w obszarach e-commerce, biotechnologii i nowych technologii – wymienia Izabela Olszewska z zarządu GPW. Liczy, że sukces oferty publicznej Allegro i jego giełdowa wycena zachęci inne „jednorożce" z naszego regionu do zainteresowania się warszawskim parkietem.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA