fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

KGHM ciągnie WIG20 w górę

Fotorzepa/Robert Gardziński
Przez większą część sesji WIG20 znajdował się pod kreską. W końcowej fazie notowań do głosu doszła strona popytowa

Ostatecznie WIG20 wzrósł o symboliczne 0,06 proc. do 2189 pkt. Szeroki WIG stracił 0,23 proc do 51738 pkt. Strat nie uniknęły również indeksy małych i średnich spółek. mWIG40 stracił 1 proc., a sWIG80 0,8 proc.

Papiery KGHM, które zdrożały o 8 proc. przy najwyższych na giełdzie obrotach rzędu prawie 330 mln zł pomogły w znacznej mierze wypchnąć WIG20 nad kreskę. Akcje miedziowego giganta odrabiają ubiegłotygodniowe spadki. Kurs wystrzelił po zadeklarowaniu przez PiS zniesienia podatku od wydobycia kopalin. W najwyższym punkcie akcje lubińskiej spółki drożały prawie o 12 proc. wracając nad poziom 100 zł. Ostatecznie jednak rynkowym bykom nie udało się utrzymać kursu nad tym poziomem. Najwięcej stracili akcjonariusze Energii i Synthosu.

Na europejskich parkietach cały dzień dominował kolor czerwony. Spadki były jeszcze głębsze niż w warszawie. W momencie zakończenia sesji na GPW niemiecki DAX tracił 2,2 proc, a francuski CAC40 2,44 proc.

Na szerokim rynku pozytywnie wyróżniała się papiery Fast Finance oraz Serinusa. Ta ostatnia spółka poinformowała, że wydobycie gazu i ropy na polu Sabria w Tunezji - przerwaną na początku czerwca z powodu protestów lokalnych została wznowiona. Bank Millennium jako pierwszy z banków podał wyniki za II kw., które okazały się wyższe niż prognozy analityków. Skonsolidowany zysk netto Banku Millennium w II kwartale 2015 r. wzrósł do 165,2 mln zł ze 164 mln zł rok wcześniej. To o 11 proc. więcej od konsensu na poziomie 149,1 mln zł.

Warto zauważyć, że notowania 9 emitentów znalazły się na rocznych maksimach w śród nich był m.in. Ciech, CI Games, Emperii i Wirtualnej Polski. Na rocznym minimum znalazły się z kolej notowania 14 emitentów. W tym notowania 5 banków; Pekao, PKO BP, BZ WBK, Bank Handlowy oraz Getin Noble.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA