fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

#RZECZoBIZNESIE: Kamil Gemra: Technologie to przyszłość warszawskiej giełdy

tv.rp.pl
Młoda grupa inwestorów jest dzisiaj opuszczona przez giełdę i szuka szczęścia gdzie indziej – mówi dr Kamil Gemra, partner w firmie InnerValue Investor Relations, gość programu Marcina Piaseckiego.

Gość przyznał, że uczestnicy rynku kapitałowego, którzy na co dzień mierzą się z wielką zmiennością indeksów, nie dostrzegają, że giełda warszawska się zmieniła. - Po reformie OFE giełda musiała się zmienić - mówił Gemra.

- Trzeba szukać szans, które giełda ma przed sobą i patrzeć pozytywnie na to, co może ją spotkać. Wydaje mi się, że wcale nie jest tak źle, jak niektórzy malują. Sama giełda jako spółka giełdowa ma się bardzo dobrze – dodał.

Zaznaczył, że tradycyjne branże, które były lubiane przez OFE, nie mają atrakcyjnych wycen.

Gemra podkreślił, że jest grono milionerów, którzy pojawili się na giełdzie i mają spółki technologiczne.

- Widać, że inwestorzy lubią spółki technologiczne i biotechnologiczne. To może być przyszłość warszawskiej giełdy. Jest wiele przykładów spółek, które z sukcesem pozyskały kapitał, dalej go pozyskują i będą pozyskiwały – tłumaczył.

Gość przypomniał, że OFE nie są już silnym graczem, który kupuje akcje i był atrakcyjny dla spółek, które chciały debiutować. - OFE lubiły duże i stabilne firmy. Tego segmentu dzisiaj nie ma. Pytanie, co się stanie z 75 proc. pozostałych środków zgromadzonych w OFE – stwierdził Gemra.

Ocenił, że przedstawiony program Pracowniczych Planów Kapitałowych może pozytywnie wpłynąć na giełdę, ale w perspektywie 2-5 lat. Najpierw muszą zgromadzić się środki.

- Mam tylko jedną obawę. Opłaty za zarządzanie są bardzo ścięte. Ciekawe, czy firmy prywatne będą chciały tworzyć PPK, czy to się im będzie opłacało – mówił gość.

Zaznaczył, że wszyscy inwestorzy wiedzą, iż spółki skarbu państwa mają swoje lepsze i gorsze czasy. - Zdarzyło się wiele negatywnych rzeczy w ostatnich miesiącach i latach. Te spółki mają jednak zasadniczą przewagę, są bardzo duże i inwestorzy zagraniczni szukający płynności, inwestują w tego typu firmy. Zainteresowanie tymi spółkami będzie zawsze – ocenił.

Gemra podkreślił, że ważne jest, aby giełda promowała innowacje i innowacyjne spółki.

- Byłby to zwrot w stronę młodych inwestorów, którzy szukają szczęścia na rynku bitcoina. Oni liczą na to, że można kilka razy zarobić pieniądze. Młoda osoba, która ma kilka tysięcy zł i decyduje się na inwestycję liczy się z tym, że albo straci wszystko, albo podwoi czy potroi zainwestowany kapitał. Na spółkach dywidendowych i spółkach starej ekonomii jest to ciężkie. Odpowiedzią na tego typu inwestorów jest promowanie małych innowacyjnych firm, gdzie stopa zwrotu może być bardzo duża – tłumaczył.

- Młoda grupa inwestorów jest dzisiaj opuszczona przez giełdę i szuka szczęścia gdzie indziej. Myślę, że oni wrócą prędzej czy później – ocenił.

Giełda powinna ułatwiać wchodzenie na rynek NewConnect. - NewConnect powinien przejść zmiany, żeby rzeczywiście szukać tam innowacyjnych małych spółek, które dadzą szansę na komercjalizację swoich produktów – mówił gość.

- Giełda powinna współpracować z funduszami venture capital. W tych funduszach są miliardy złotych – dodał.

Gemra zauważył, że niestety giełda zaostrza wymogi związane z wejściem na NewConnect. - Tak nie powinno być – ocenił.

= Jeżeli stawiamy na innowacje, to pokażmy spółkom, że wejście na NewConnect nie jest niczym strasznym – dodał.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA