fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Jakie spółki kupują fundusze od PPK

iStockphoto
Kilka firm opublikowało już szczegółowe zestawienia funduszy oferowanych w ramach PPK.

Na wszystkie raporty dotyczące portfeli funduszy na koniec 2019 r. musimy poczekać jeszcze przynajmniej do końca kwietnia. Część towarzystw prezentuje jednak składy portfeli raz na kwartał, a nawet co miesiąc. Warto więc śledzić, jakich zakupów dokonały za pierwsze wpłaty od uczestników pracowniczych planów kapitałowych.

Największym prymusem pod względem częstotliwości publikacji składów portfeli, i zarazem firmą oferującą PPK, jest PKO TFI. Jak wynika z raportu Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami, PKO TFI z końcem grudnia miało już 27,5 mln zł aktywów w funduszach PPK.

Łącznie 11 TFI zebrało na koniec roku 61,4 mln zł. Aktywów w funduszach PPK jest jednak zdecydowanie więcej, gdyż wszystkich firm oferujących te programy emerytalne jest 20. Do tego część przedsiębiorstw pierwszych wpłat do PPK dokonuje dopiero w styczniu.

Jak na razie w stworzonych pod PPK funduszach PKO TFI dominuje oczywiście gotówka. W subfunduszu Emerytura 2060, który może mieć najwięcej akcji, znalazły się papiery udziałowe łącznie 39 emitentów. Jednak akcje te stanowiły tylko niecałe 13 proc. aktywów.

Głównie są to papiery dużych i średnich przedsiębiorstw, natomiast największą pozycją na koniec grudnia 2019 r., sięgającą 0,9 proc. aktywów, były akcje PKO BP. Kolejne były walory Unibepu, które odpowiadały za 0,88 proc. aktywów subfunduszu. Z mniejszych firm w portfelu znalazły się jeszcze m.in. Inter Cars, Eurocash, Wirtualna Polska, Kernel Holding, Zakłady Tłuszczowe Kruszwica oraz Śnieżka.

Portfele pozostałych subfunduszy wyglądają bardzo podobnie, choć oczywiście różnią się pod względem stopnia zaangażowania w akcje. Także Aviva Investors Poland TFI, która kilka tygodni temu miała 3,6 mln zł w funduszach PPK, podała dane o portfelach. Posiada w nich przede wszystkim akcje większych firm, jak Pekao, KGHM, Lotos, PZU czy CD Projekt, ale i skromną liczbę papierów grupy Neuca.

Informacje o portfelach PPK podało również TFI Allianz Polska, które zdołało zebrać 2,4 mln zł. Mimo skromnych aktywów portfele subfunduszy w Allianz Plan Emerytalny są dość rozbudowane. Dla przykładu w funduszu ze zdefiniowaną datą 2060 r. są akcje aż 37 firm, nie tylko dużych. Znajdziemy tu m.in. walory Ambry, Atalu, Auto Partnera, DataWalk, R22, Selvity, Ten Square Games i Vistuli.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA