fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Stracony piątek przez Amerykanów

Bloomberg
WIG20 rozpoczął piątkową sesję blisko 0,5 proc. spadkiem, jednak przez resztę dnia próbował odrobić straty. Wszystko zmieniło się, kiedy do handlu dołączyli Amerykanie.

S&P 500 i Nasdaq na początku piątkowej sesji spadały o 1 proc. Negatywne nastroje inwestorów z Wall Street przelały się na warszawskie indeksy. W efekcie indeks blue chips zakończył dzień na poziomie 2088 pkt., co oznacza 0,54-proc. spadek. To już druga sesja z rzędu, którą WIG20 kończy poniżej psychologicznego poziomu 2100 pkt. Najmocniej przecenianą spółką z indeksu był Play, który staniał o 1,9 proc.

Wśród średnich spółek pozytywnie wyróżniał się Ten Square Games. Papiery studia drożały o 8,5 proc. i ustanowiły nowy historyczny szczyt na poziomie 294 zł. Nie wystarczyło to jednak, aby uchronić mWIG40 od spadków. W efekcie indeks zakończył dzień zniżką o 0,25 proc.

Najgorzej z głównych indeksów poradził sobie sWIG80, który spadł o 0,66 proc. Rafako, Wielton i Newag ciągnęły indeks pod wodę. Ich akcje staniały odpowiednio o 7,2 proc., 7 proc. i 5 proc. Notowania Rafako spadły w odpowiedzi na szacunkowe wyniki za 2019 r. Jednostkowa strata netto spółki w ubiegłym roku wyniosła 217,2 mln zł wobec 4,3 mln zł zysku rok wcześniej.

Piątkowa sesja na parkietach w naszym regionie przebiegała w analogiczny sposób jak w Warszawie. Po porannych spadkach większość indeksów odrabiała straty, aż do momentu w którym Amerykanie weszli do gry. W efekcie DAX staniał o 1,2 proc., CAC40 o 1,1 proc., a FTSE 100 o 0,6 proc.

Nie pomogły nawet pozytywne dane płynące z gospodarki nad Renem. W lutym wskaźnik PMI niemieckiego sektora przemysłowego wzrósł do 47,8 pkt z 45,3 pkt w styczniu. Oznacza to, że wskaźnik ten jest najwyżej od 13 miesięcy.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA