fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Chiny blokują połączenie giełdowe z Londynem

Bloomberg
Chińskie władze czasowo zablokowały połączenie pomiędzy giełdami w Londynie i Szanghaju, umożliwiające spółkom przeprowadzenie dual listingów w łatwiejszy sposób - donosi agencja Reutera powołując się na swoich informatorów.

To decyzja czysto polityczna. Chińskim władzom nie podoba się bowiem stosunek władz brytyjskich do protestów w Hongkongu.

Połączenie giełdowe pomiędzy Londynem a Szanghajem zaczęło działać w 2019 r. i miało służyć m.in. szerszemu otwieraniu rynku chińskiego dla inwestorów zagranicznych. Dla Brytyjczyków było dowodem na to, że mogą po brexicie budować pozycję Londynu jako centrum finansowego dla państw spoza Europy. Pierwszą spółką, która skorzystała z tego połączenia była w maju Huatai Securities, która sprzedała swoje papiery w Londynie. Drugą spółką miała być firma energetyczna SDIC Power, ale w grudniu nagle zrezygnowała ze sprzedaży kwitów depozytowych na giełdzie londyńskiej. Zrobiła to choć prace nad jej ofertą były bardzo zaawansowane. Według informatorów agencji Reutera, ofertę wstrzymano, bo władze w Pekinie zablokowały połączenie giełdowe. Prace nad ofertą, mającą nastąpić w Londynie w pierwszym kwartale 2020 r., wstrzymała też firma China Pacific Insurance.

London Stock Exchange, giełda szanghajska i chiński regulatorzy nie komentują tej sprawy. Chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych stwierdziło, że nie zna szczegółów, ale ma nadzieję, że „Wielka Brytania może zapewnić uczciwe i pozbawione uprzedzeń środowisko biznesowe dla chińskich spółek".

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA