fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Fotogalerie

Wielki tydzień w Hiszpanii. Kim są zakapturzeni uczestnicy procesji?

PAP/EPA
Hiszpańskie przygotowania do najważniejszego katolickiego święta są szczególnie malownicze. Tradycje Semana Santa w Sewilli sięgają XIV wieku. Barwnym elementem wielkiego tygodnia są procesje, organizowane przez religijne bractwa.

Członkowie bractw na czas procesji ubierają się w pokutne szaty oraz zakładają na głowy kaptury. Każda procesja ma swój ustalony porządek. Pierwsi w kolejności, za wielkim krzyżem, niesionym na początku, to tzw. Los Nazarenos, ubrani w habity koloru swojej wspólnoty. To oni noszą wysokie stożkowate kaptury, w rękach trzymając świece lub religijne emblematy. Często poruszają się boso.

Za nimi podążają inni członkowie bractwa, akolici, czyli Los Penitentes. Następna w kolejności jest El Paso - platforma z obrazem, zestawem obrazów lub rzeźbą sakralną. Figury przedstawiają sceny rodzajowe z Biblii związane przeważnie z Męką Pańską. Niektóre sceny są bardzo stare, a potrafią ważyć nawet kilka ton. Dla niosących je członków bractwa to forma umartwienia.

Procesje mogą być przerywane przez Las Saetas - śpiewaków, występujących najczęściej na balkonach. Procesja wówczas staje i milknie, i w skupieniu wysłuchuje religijnej pieśni wykonywanej acapella.

Dla Hiszpanów wzięcie udziału w uroczystościach obchodów "Semana Santa" jest tak ważne, że wielu z nich bierze w tym czasie urlop.

W procesjach bierze udział od kilkuset do kilku tysięcy uczestników. Najdłuższe z nich potrafią trwać nawet kilkanaście godzin.

Semana Santa jest tak popularny w Andaluzji, że rezerwację hotelu lepiej zrobić nawet pół roku wcześniej.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA