fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

ForumMSP

Oto liderzy polskiego sektora MŚP

Fotolia
Dynamiczne i innowacyjne małe i średnie firmy znalazły się w naszym zestawieniu nadziei polskiej gospodarki.

W rankingu przedstawiamy 50 firm z sektora MŚP. Wśród wyróżnionych firm są przedsiębiorstwa oferujące innowacyjne produkty i usługi, a także takie, które inwestują w rozwój i modernizację swojej spółki. Zestawienie obejmuje więc firmy z różnych branż, o zróżnicowanych przychodach ze sprzedaży.

Na liście znajdują się między innymi firmy z branży IT, oferujące unikalne w Polsce, a także w świecie rozwiązania. Wśród znajdujących się w zestawieniu przedsiębiorstw są także np. producent skanerów rentgenowskich, drukarek 3D, producent foteli do pojazdów specjalistycznych, np. karetek. Jest także światowy lider w produkcji niechłodzonych, fotonowych detektorów podczerwieni, a także największy w Polsce bank komórek macierzystych.

Jak powstał ranking

Zgodnie z definicją małych i średnich przedsiębiorstw, w rankingu uwzględniliśmy firmy, których:

– przychody ze sprzedaży są niższe niż 50 mln euro

– aktywa są niższe niż 43 mln euro

– zatrudnienie wynosi poniżej 250 osób.

Firmy te musiały wykazać się w latach 2014–2016 dodatnim wynikiem finansowym i dodatnimi kapitałami. Spośród ponad 350 badanych przedsiębiorstw z sektora MSP wybraliśmy 50, które w latach 2014–2016 rozwijały się najszybciej. Dodatkowym kryterium, które braliśmy pod uwagę, było wyróżnianie się na rynku np. poprzez produkcję innowacyjnych lub nietypowych produktów czy świadczenie oryginalnych usług, znaczące prace służące modernizacji zakładu produkcyjnego czy wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych.

Przygotowując zestawienie, braliśmy pod uwagę trzy wskaźniki:

– wzrost przychodów ze sprzedaży w 2016 do 2014 roku – waga 20 proc.

– stosunek inwestycje w latach 2014–2016 do przychodów w latach 2014–2016 – waga 20 proc.

– wzrost zysku netto w 2016 roku do 2014 roku – waga 10 proc.

Spośród 50, redakcja wybrała dziesięć wyróżniających się na rynku, które nagrodziliśmy tytułem „Najbardziej dynamiczna spółka – przyszłość polskiej gospodarki". ©?

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA