Nowoczesne biuro – Twoja wizytówka i gwarancja dobrego samopoczucia

Kolejny świetny projekt architektów z Modelina. Tym razem dla biura firmy DROIDS ON ROIDS.

Publikacja: 20.03.2019 11:07

Źródło: pixabay.com

Źródło: pixabay.com

W firmie spędzamy średnio 40 godzin tygodniowo. Sposób zagospodarowania tej przestrzeni wpływa zarówno na nasze samopoczucie, jak i kreatywność. Jednocześnie biuro to także wizytówka firmy – styl, w jakim jest urządzone może wiele powiedzieć potencjalnemu klientowi. Jak sprawić, aby przestrzeń biurowa była atutem, robiła dobre wrażenie i jednocześnie sprzyjała pracy?

Pozytywne pierwsze wrażenie

Wyobraź sobie taką sytuację. Wchodzisz do pomieszczenia, które jest niewielkie i zagracone meblami. Ponieważ w oknach zostały zainstalowane żaluzje, przestrzeń jest słabo oświetlona. Do tego wszystkiego biuro tonie w dokumentach. Czy w takich warunkach chciałbyś prowadzić negocjacje biznesowe? Czy firma, która prezentuje się w taki sposób, wywrze na Tobie dobre pierwsze wrażenie?

Nie każda firma może pozwolić sobie na utrzymanie recepcji. W takiej sytuacji pozostaje zadbać o wygląd biura. Kadra zarządzająca ma do wyboru rozwiązania w postaci open space (czyli otwartej przestrzeni biurowej) lub kameralnych, kilkuosobowych biur. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Tam jednak, gdzie przyjmowani są klienci, powinno być przede wszystkim komfortowo i schludnie.

Jak sprawić, aby przestrzeń, do której trafiają klienci, dobrze świadczyła o firmie? Jeżeli jest to gabinet, w warto wygospodarować w nim kącika dla gości. Kanapa i stolik kawowy – tyle wystarczy, aby odgrodzić klientów od przestrzeni pracowniczej, czyli biurka.

Nowoczesne biuro wabikiem na klientów

Czy nowoczesne biuro może przyciągać klientów i sprawić, że firma zyska w oczach potencjalnych kontrahentów? W czasach, gdy liczy się to, aby się wyróżnić, z pewnością tak. Elegancki budynek czy przestrzeń, która została zagospodarowana w kreatywny sposób, w takich biurach przebywa się znacznie chętniej niż w przestrzeni z wystrojem przywołującym w pamięci ostanie lata ubiegłego wieku.

Firma mieszcząca się w nowoczesnym, prestiżowym budynku jest też postrzegana przez klientów jako solidna i wiarygodna. Wywiera wrażenie kompetentnego, nowoczesnego i prężnie działającego biznesu. Jeżeli nie stać Cię na zakup biura o wysokim standardzie i w prestiżowej lokalizacji, skorzystaj z wynajmu biur dostępnych w wielu miastach Polski na stronie Officelist.

Stwórz miejsce przyjazne pracownikom

Z przeprowadzonych badań i doświadczeń ekspertów z działów HR płynie następujący wniosek – wygląd biura ma znaczenie dla potencjalnych pracowników i ich wydajności. Z tego względu coraz więcej firm wyłamuje się z dobrze znanych schematów na rzecz innowacyjnych rozwiązań. Do takich należy zaliczyć:

Designerski wystrój biura. Design może iść w parze z ergonomią, o czym przekonało się już wiele firm. Szefowie coraz chętniej stawiają na żywe, ale sprzyjające skupieniu kolory lub niepowtarzalne formy mebli. Często w biurach pojawia się także wyposażenie, które pobudza kreatywność niezwykłym przeznaczeniem i formą (np. zjeżdżalnia);

Zróżnicowana przestrzeń do pracy. Aby przyciągnąć do siebie najlepszych specjalistów z branży, wiele firm proponuje dostosowanie stanowiska pracy do potrzeb pracownika. W efekcie w firmach coraz częściej spotyka się biurka, przy których można pracować na stojąco lub nietypowe krzesła w postaci np. piłek.

Zapewnienie pracownikom dostępu do naturalnego światła. To nie przypadek, że w miastach powstaje coraz więcej szklanych budynków. Od dawna wiadomo, że światło dzienne ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Przebywanie w sztucznie oświetlonych pomieszczeniach może powodować dyskomfort, np. ból głowy i uczucie znużenia.

W pełni wyposażona kuchnia. Jeżeli do dyspozycji pracowników jest kuchnia, w której mogą oni przygotować i spożyć posiłek, przerwy nie muszą spędzać przy biurku. To rozwiązanie mające wiele zalet. Pracownicy mogą odpocząć, a jednocześnie zintegrować się z kolegami i koleżankami. A przy okazji wymienić się pomysłami i cennymi informacjami np. na temat obsługi klientów.

Strefy relaksu. Wypoczęty pracownik jest bardziej efektywny. Właśnie z tego względu coraz więcej firm inwestuje środki w stworzenie stref relaksu. Pokój gier czy nawet kącik, w którym stoi stół bilardowy i piłkarzyki. To wystarczy, aby na chwilę zapomnieć, że jest się w pracy!

Na rynku króluje obecne pokolenie Millenialsów, które, jak pokazują liczne badania, przykłada uwagę do wyglądu miejsca pracy. Jeżeli jesteś pracodawcą chcącym pozyskać do swojego zespołu najlepszych pracowników, nie obejdzie się bez zainwestowania w kreatywną, sprzyjającą pracy przestrzeń biurową.

Czy biuro jest przepisem na sukces?

Trudno oczekiwać, aby tylko od sposobu urządzenia biura zależał sukces firmy i to, czy wyróżni się ona wśród konkurencji. Z drugiej strony sposób zagospodarowania przestrzeni może korzystnie wpłynąć na pozyskanie najlepszych pracowników na rynku, ich kreatywność i zaangażowanie w pracę, a to ma bezpośredni wpływ na sukces firmy.

Dotychczas nie przywiązywałeś zbyt wielkiej wagi do sposobu urządzenia przestrzeni biurowej? Zmień swoje postrzeganie firmowych pomieszczeń. Dostrzeż ich potencjał i za pomocą odpowiednich mebli, dodatków i kolorów przekształć je w przestrzeń, w której praca lub spotkania z klientami będą czystą przyjemnością.

Materiał przygotowany przy współpracy z "Officelist"

W firmie spędzamy średnio 40 godzin tygodniowo. Sposób zagospodarowania tej przestrzeni wpływa zarówno na nasze samopoczucie, jak i kreatywność. Jednocześnie biuro to także wizytówka firmy – styl, w jakim jest urządzone może wiele powiedzieć potencjalnemu klientowi. Jak sprawić, aby przestrzeń biurowa była atutem, robiła dobre wrażenie i jednocześnie sprzyjała pracy?

Pozytywne pierwsze wrażenie

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Ekonomia
Witold M. Orłowski: Słodkie kłamstewka
Ekonomia
Spadkobierca może nic nie dostać
Ekonomia
Jan Cipiur: Sztuczna inteligencja ustali ceny
Ekonomia
Polskie sieci mają już dosyć wojny cenowej między Lidlem i Biedronką
Ekonomia
Pierwsi nowi prezesi spółek mogą pojawić się szybko