fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finansowanie

Aglomeracje zgarnęły rynek hipotek

materiały prasowe
Niemal 40 proc. kredytów mieszkaniowych udzielonych przez osiem miesięcy tego roku zaciągnęli mieszkańcy pięciu największych polskich aglomeracji. Pod względem kwot prym wiedzie Warszawa.

W okresie pierwszych ośmiu miesięcy 2019 r. Polacy zaciągnęli łącznie 159,2 tys. kredytów mieszkaniowych na wartość 42,86 mld zł. Blisko 40 proc. wartości wszystkich udzielonych hipotek „zlokalizowanych” jest na obszarze 5 aglomeracji miejskich – wynika z danych Biura Informacji Kredytowej.

Najwięcej hipotek banki udzieliły mieszkańcom aglomeracji warszawskiej - 19,6 tys. szt., które stanowią 12 proc. wszystkich udzielonych kredytów w kraju. To nie dziwi biorąc jej wielkość. Najmniej kredytów na mieszkania zaciągnięto w aglomeracji opolskiej – tylko 1,3 tys. szt., czyli 1 proc. wszystkich hipotek.

Jednak w aglomeracji warszawskiej udzielono nie tylko najwięcej kredytów mieszkaniowych ze wszystkich aglomeracji, ale również na największą wartość – 7,28 mld zł, co oznacza, że prawie co piąta złotówka z wziętego w Polsce kredytu hipotecznego (w ośmiu miesiącach tego roku) została zaciągnięta przez mieszkańca aglomeracji warszawskiej. To także oznacza, że średnia wartość kredytu mieszkaniowego w tym regionie była wysoka (w całej Polsce wyniosła we wrześniu 278,3 tys. zł i była o 9 proc. wyższa niż rok temu).

- Wysoki udział aglomeracji warszawskiej wynika z pozycji, jaką w Polsce odgrywa stolica i okalające ją miejscowości, pod względem ekonomicznym i demograficznym – mówi prof. Waldemar Rogowski, główny analityk BIK. - Warszawy jako miasta nie dotyczy zjawisko depopulacji. Poziom bezrobocia jest jednym z najniższych a uzyskiwane dochody jednymi z najwyższych w Polsce. Sprzyja to wysokim cenom nieruchomości, które z kolei ciągną w górę średnią wartość kredytu mieszkaniowego – dodaje prof. Rogowski.

Na obszarach poza 11 aglomeracjami miejskimi (warszawska, wrocławska, krakowska, trójmiejska, poznańska, górnośląska, łódzka, bydgosko – toruńska, szczecińska, lubelska, opolska), w okresie styczeń – sierpień 2019 r. udzielono 86,61 tys. sztuk kredytów mieszkaniowych na 20,2 mld zł. Stanowią one w ujęciu liczbowym 54 proc. wszystkich zaciągniętych zobowiązań hipotecznych w Polsce, a w wartościowym 47 proc.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA