fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Klub Paryski dużo daruje Kubie

123rf.com
Kuba jest bliska porozumienia z 15 wierzycielami Klubu Paryskiego o restrukturyzacji jej 16 mld dolarów długu wynikłego z niedotrzymania w 1986 r. terminów spłaty (default); wierzyciele mają umorzyć większość tej sumy

Strony spotkają się w tym tygodniu w Paryżu po 2 latach nieformalnych rozmów i są bliskie wielostronnego porozumienia — ujawnili dyplomaci w Hawanie. — Kuba zgodziła się spłacić zasadniczy dług ok. 5 mld dolarów należny od 1986 r. w zamian za darowanie 11 mld kosztów jego obsługi, odsetek i kar umownych — stwierdził przedstawiciel jednego z dużych wierzycieli. — Negocjacje dotyczą teraz, ile czasu będą potrzebować na spłatę tego i ile pieniędzy zostanie zainwestowane na Kubie — dodał.

Kuba zapewniła sobie porozumienia inwestycyjne w poprzednich negocjacjach z wierzycielami komercyjnymi, teraz dąży do uzyskania podobnych zobowiązań od krajów wierzycielskich, członków Klubu Paryskiego. To nieformalna grupa rządów 19 krajów (Australii, Austrii, Belgii, Danii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Japonii, Kanady, Niemiec, Norwegii, Rosji, Szwecji, Szwajcarii, W. Brytanii, Włoch i USA). Rozmowy z Kubą prowadziła grupa robocza przedstawicieli 15 krajów, które chciały negocjować kwestię długu.

Większość wierzycieli chce wykazać elastyczność wraz z ich rosnącym zainteresowaniem robieniem interesów z Kubą po odprężeniu w stosunkach komunistycznej wyspy ze Stanami i kontynuowaniu reform gospodarczych. Od 2011 r. Kuba ma nadwyżkę na rachunku bieżącym i w bilansie handlowym, poprawiła się w spłacaniu należności wierzycielom i dostawcom.

W ostatnich 4 latach dokonała restrukturyzacji długu z wierzycielami komercyjnymi Japonii, Meksyku i Rosji, uzyskując za każdym razem zmniejszenie o 70-90 proc. długu i odroczone terminy spłat reszty w zamian za większe możliwości inwestowania na wyspie. Kubańczycy zrestrukturyzowali także dług wobec Chin oceniany przez kubańskich ekonomistów na 6 mld dolarów.

- Nasze firmy chcą takiego samego wyjścia z sytuacji, aby mogły otrzymać środki finansowe na inwestowanie. Chcą to dostać przed zniesieniem embarga przez Amerykanów — stwierdził jeden europejski dyplomata.

Kuba nie należy do Banku Światowego ani do żadnej wielostronnej instytucji pożyczkowej. — Kompleksowe porozumienie przyczyniłoby się w znacznym stopniu do normalizacji międzynarodowych stosunków finansowych Kuby i zapewniło jej dostęp do oficjalnych kredytów handlowych — stwierdził Richard Feinberg z waszyngtońskiej Brookings Institution, autor kilku opracowań o potrzebie Kuby dołączenia do międzynarodowej społeczności finansowej. — Porozumienie z Klubem Paryskim nie da jednak Kubie dobrej międzynarodowej oceny wiarygodności kredytowej. Ta może wynikać jedynie ze znacznie większych dochodów z eksportu i lepszego długofalowego bilansu płatniczego — dodał.

Kuba nie informuje o negocjacjach w sprawie długu. Rząd podał jedynie, że „aktywne" zadłużenie zagraniczne nagromadzone od 1986 r. wynosiło w 2012 r. 12,5 mld dolarów. Nie informuje o „biernym" długu sprzed defaultu, kiedy ekonomiści oceniali główny dług na 8 mld dolarów. Economist Intelligence Unit szacował w końcu 2014 r. dług Kuby na 26 mld dolarów. Obecne oficjalne negocjacje z Klubem Paryskim są pierwszymi od czasu fiaska takich rozmów w 2001 r.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA