fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Kolejna dymisja w Ministerstwie Finansów

Fotorzepa, Kuba Kamiński
Ważne zmiany kadrowe w resorcie finansów. Ze stanowiskami żegnają się długoletni szefowie dwóch kluczowych departamentów. Nie potwierdzają się informacje o dymisjach wiceministrów.

O dymisji dyrektora Departamentu Polityki Makroekonomicznej Sławomira Dudka już pisaliśmy. Departament przygotowuje analizy i prognozy niezbędne w formułowaniu i realizacji polityki fiskalnej państwa oraz w koordynacji polityk ekonomicznych i finansowych Unii Europejskiej. Opracowuje też prognozy obejmujące: wielkości makroekonomiczne, dochody budżetu państwa oraz główne kategorie przepływów finansowych dotyczących sektora finansów publicznych.

– Ministerstwo Finansów zwalnia dyrektora, który odpowiada za hamowanie wzrostu wydatków państwa. To dymisja za to, że dyrektor jest za mało elastyczny – mówił nasz informator zbliżony do kierownictwa resortu.

Czytaj także: Wydatki państwa pod mniejszym nadzorem?

Ministerstwo Finansów potwierdziło dymisję dyrektora, podało jednak inne jej powody. – Dyrektor Sławomir Dudek złożył rezygnację ze stanowiska z powodów osobistych – odpowiedziało na nasze pytanie w tej sprawie biuro prasowe resortu finansów. Dodało, że dyrektor na tę chwilę nie zaprzestał sprawowania swojej funkcji.

Po naszym tekście na ten temat z Ministerstwa Finansów dotarły do nas informacje o kolejnych dymisjach. – Rezygnację złożył również dyrektor Departamentu Długu Publicznego Robert Zima. Rozmowę z premierem przeprowadził wiceminister Tomasz Robaczyński i również złożył dymisję. Razem z nim rezygnację złożył wiceminister Leszek Skiba – usłyszeliśmy od naszego informatora.

Minister Robaczyński miał przy tym podążyć śladami byłej minister finansów Teresy Czerwińskiej do NBP. Natomiast minister Skiba miał się przenieść do innego resortu, w grę wchodzić miało m.in. Ministerstwo Energii.

O potwierdzenie lub zdementowanie tych doniesień poprosiliśmy biuro prasowe resortu finansów. – Robert Zima, dyrektor Departamentu Długu Publicznego, rzeczywiście odchodzi z Ministerstwa Finansów. Po prostu zmienia pracę. Od listopada ma pracować w Banku Gospodarstwa Krajowego – powiedział nam Paweł Jurek, rzecznik prasowy resortu.

Na stronie internetowej MF czytamy: „Departament Długu Publicznego realizuje zadania w obszarze zarządzania długiem i ryzykiem związanym z długiem Skarbu Państwa, finansowania potrzeb pożyczkowych budżetu państwa oraz emisji skarbowych papierów wartościowych. Organizuje funkcjonowanie rynku skarbowych papierów wartościowych. Prowadzi obsługę długu krajowego i zagranicznego".

– Dymisji ministrów Robaczyńskiego i Skiby nie było – stwierdził natomiast stanowczo Paweł Jurek.

Udało nam się skontaktować z ministrami. – Informacje o mojej dymisji i przejściu do NBP są nieprawdziwe – powiedział krótko Tomasz Robaczyński.

– To wiadomość nieprawdziwa. Jestem zadowolony z pracy w Ministerstwie Finansów – zapewnił też Leszek Skiba. Dodał, że niedługo rząd poda się do dymisji. Nastąpi to na pierwszym posiedzeniu Sejmu 12 listopada. Do dymisji podadzą się ministrowie, a z nimi także wszyscy wiceministrowie (sekretarze stanu i podsekretarze stanu).

– Potem nastąpi zmiana niektórych ministrów. Wszyscy ministrowie, zarówno nowi jak i kontynuujący pracę, będą mogli na nowo określić skład wiceministrów, z którymi chcą pracować – tłumaczył Skiba. – Mój los zależny jest od osoby, która będzie ministrem finansów pod koniec listopada. Wtedy oczywiście będę w stanie dymisji, ale nie spotka pan nikogo w rządzie, kto będzie formalnie w innym stanie – dodał.

Pod rządami PiS Ministerstwo Finansów przeżywa karuzelę na stanowisku szefa. Zmiany nabrały przyspieszenia w ostatnich miesiącach. Pod koniec maja stanowisko straciła Teresa Czerwińska, która ponoć protestowała przeciwko dalszemu zwiększaniu wydatków. Na jej miejsce przyszedł Marian Banaś, wcześniej wiceminister i szef Krajowej Administracji Skarbowej. Po niespełna miesiącu Banaś został powołany na stanowisko prezesa Najwyższej Izby Kontroli. Dziś resortem kieruje Jerzy Kwieciński, który pełni też funkcję ministra inwestycji i rozwoju.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA