fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Trybunał UE: VAT można odzyskać

123RF
Gmina odliczy podatek od inwestycji wykorzystywanej początkowo jedynie do zadań publicznych.

Trybunał Sprawiedliwości UE wydał wyrok korzystny dla samorządów, którym umożliwia odzyskanie znacznych kwot podatku od inwestycji.

– To oczekiwany wyrok, ważny dla wszystkich gmin w Polsce – mówi doradca podatkowy Joanna Rudzka.

Wyjaśnia, że dotyczy to budowy obiektów przeznaczonych na cele publiczne, takich jak świetlica czy stadion, które są wykorzystywane również do działalności komercyjnej. Chodzi o odpłatne imprezy, np. organizowane na stadionach koncerty czy też o wyjmowanie świetlic na wesela.

Sprawa rozpatrywana przez TSUE dotyczyła polskiej gminy Ryjewo, która w latach 2009–2010 zrealizowała inwestycję polegającą na budowie świetlicy wiejskiej. Początkowo świetlica była wykorzystywana przez gminny ośrodek kultury na cele nieodpłatne, więc gmina nie odliczyła VAT naliczonego od wydatków na inwestycję. W 2014 r. zmieniła jednak sposób wykorzystania świetlicy. Wynajmuje ją również odpłatnie na imprezy okolicznościowe. Wystąpiła o interpretację, by potwierdzić, że może odliczyć VAT w trybie tzw. korekty wieloletniej. Fiskus uznał, że nie ma takiego prawa, ponieważ w chwili ponoszenia wydatków na inwestycję nie działała w charakterze podatnika VAT.

Gmina zaskarżyła interpretację do wojewódzkiego sądu administracyjnego, który przyznał jej rację. Następnie sprawa trafiła do NSA, który skierował pytanie prejudycjalne do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Zgodnie z wyrokiem Trybunału gmina ma prawo do korekty VAT od inwestycji, która w początkowym okresie była wykorzystywana na cele działalności nieopodatkowanej. Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że gmina jest uprawniona do odliczenia VAT poprzez tzw. korektę wieloletnią podatku naliczonego w odniesieniu do wydatków inwestycyjnych, jeżeli za ich pomocą wykonuje czynności opodatkowane.

Joanna Rudzka wyjaśnia, że w praktyce organy podatkowe domagają się od gmin zapłaty VAT z tytułu imprez organizowanych np. w gminnych świetlicach czy na stadionach. Jednocześnie odmawiają im jednak prawa do odliczenia VAT.

– Dlatego wyrok otwiera drogę do zwrotu podatku –mówi.

sygnatura akt: C-140/17

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA