fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Agencja Moody's ukarana za niestaranność

Bloomberg
Unijny organ nadzoru rynków ukarał agencję Moody's grzywną 1,24 mln euro za brak publicznego wyjaśnienia jej decyzji oceny wiarygodności finansowej globalnych instytucji — podał „Financial Times”
To zaledwie trzecia kara ogłoszona w ciągu 6 lat, od kiedy Europejski Urząd Papierów Wartościowych i Rynków (ESMA) przejął nadzór nad międzynarodowym sektorem ratingowym po kryzysie finansowym. Niemiecki oddział agencji otrzymał grzywnę 750 tys. euro, a brytyjski 490 tys. za „naruszenie z zaniedbania" przepisów dotyczących agencji ratingowych w przypadku 19 decyzji ogłoszonych od czerwca 2011 do grudnia 2013, wobec podmiotów ponadnarodowych, m.in. Europejskiego Banku Inwestycyjnego, Europejskiego Mechanizmu Stabilizacji, Unijnego i Wschodnio-Afrykańskiego Banku Rozwoju.
Urząd wyjaśnił, że agencja nie przedstawiła wyczerpującego wyjaśnienia metodologii ustalania ratingów w chwili ich ogłaszania. „Ze względu na rolę agencji ratingowych oraz oceny rynków finansowych oraz ich wpływu na zaufanie i pewność inwestorów west istotne utrzymanie i przestrzeganie wysokich norm przejrzystości" — stwierdził ESMA z siedzibą w Paryżu.
Urząd nie wymienił poszczególnych ratingów i przypadków naruszenia przepisów, ale wyjaśnił, że niemiecki oddział agencji został bardziej ukarany, bo popełnił 16 z 19 zarzucanych wykroczeń.
Moody's może odwoływać się od tej decyzji, ale agencja oświadczyła, że „uznaje ustalenia urzędu i jest zadowolona z zamknięcia tej sprawy". Podkreśliła, że krytyka ze strony ESMA nie dotyczyła „jakości naszych ratingów czy samej ponadnarodowej metodologii" i dodała, że ESMA "'przyznał, iż w 2013 r. podjęła kroki dla zapewnienia, by do podobnych naruszeń nie dochodziło w przyszłości".
Przepisy dotyczące agencji ratingowych znalazły się w kręgu zainteresowania polityków, bo uznano, że te agencje nie wykryły na czas problemów strukturalnych sektora bankowego, co doprowadziło do kryzysu finansowego. Dla zwiększenia nadzoru nad sektorem RSMA otrzymał w 2011 r. bezpośredni nadzór nad agencjami ratingowymi, stal się pierwszym panunijnym organem mającym bezpośrednią kontrolę nad instytucjami finansowymi.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA