fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Inwestorzy wyprzedają rosyjskie długi

Bloomberg
Po okresie ogromnego popytu, rosyjskie obligacje skarbowe straciły atrakcyjność w oczach inwestorów.

Bank Rosji poinformował o zatrzymaniu w kwietniu, obserwowanego w marcu zwiększonego popytu zagranicznych inwestorów na federalne obligacje skarbowe. W opublikowanym raporcie „Płynność sektora bankowego i rynki finansowe", bank podał, że w kwietniu netto sprzedaż rosyjskich papierów na rynku wtórnym wyniosła ok. 5 mld rubli (87,4 mln dol.).

W marcu sytuacja była odwrotna: popyt przewyższył podaż o 40 mld rubli (669,2 mln dol.) a inwestorzy zagraniczni kupili papiery na 196 mld rubli (3,5 mld dol.). Była rekordowa w całej historii monitoringu banku centralnego, wielkość zakupów rosyjskich obligacji skarbowych.

Kwietniowa reakcja rynku związana była z obawami inwestorów wzrostu napięcia geopolitycznego między Rosją w resztą świata, co z kolei wywołałoby osłabienie rubla.

„Te obawy okazały się bezpodstawne po decyzji banku centralnego o obniżeniu bazowej stopy procentowej. Pozwoliło to inwestorom w ciągu dziesięciu dni kwietnia kupić obligacje na 34 mld rubli" - piszą analitycy Banku Rosji.

Zainteresowanie rosyjskimi papierami federalnymi rosło na rynkach zagranicznych od lutego 2015 r. Na 1 kwietnia 2017 r osiągnęło apogeum. W rękach zagranicy było 30,1 proc. rosyjskiego długu. To 1,8 bln rubli z całego zagranicznego zadłużenia Kremla wynoszącego 6 bln rubli - (105 mld dol.).

Tendencja wyprzedaży rosyjskich obligacji trwa w maju. Tutaj eksperci wskazują na dwie przyczyny - dynamiką kursu rubla i oczekiwanym spadkiem cen ropy. Wpływ może też mieć przewidywany wzrost stóp procentowych w USA. it

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA