fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Fundusze private equity wyruszyły na łowy

123RF
Łupem mogą paść również spółki notowane na warszawskiej giełdzie.

Przedstawiciele funduszy private equity, z którymi rozmawiał „Parkiet", potwierdzają, że w tym roku będzie się działo.

Widać m.in. dużą aktywność funduszu Mid Europa Partners. Udało mu się sprzedać dwie spółki portfelowe: Żabkę (wartość transakcji przekroczyła 1 mld euro) oraz sieć laboratoriów Alpha Medical. Jednocześnie sfinalizował dwie duże transakcje zakupowe: Allegro (o wartości ponad 3,2 mld USD, przeprowadzona wspólnie z funduszami Permira i Cinven; to największa transakcja PE w Polsce i regionie do tej pory) oraz sieć Profi (największa transakcja PE w Rumunii o wartości przekraczającej 500 mln euro).

– Pomimo tej dużej aktywności mamy wciąż duże ambicje i chcemy przeprowadzić jedną, dwie nowe transakcje zakupowe w najbliższych kilku miesiącach w Polsce i środkowej lub północnej części naszego regionu (Polska, Czechy, Słowacja, kraje bałtyckie) – zapowiada Paweł Padusiński, partner w Mid Europa Partners. Na pojedynczą transakcję fundusz chciałby wyłożyć minimum 50 mln euro.

Z inwestycji w polskie aktywa nie rezygnuje Advent, który razem z Rafałem Brzoską ogłosił wezwania do sprzedaży akcji Integera i InPostu. Kilka dni temu poinformował, że zakończyły się sukcesem.

Aktywna w Polsce jest też Penta Investments, która w 2016 r. odnotowała rekordowy wzrost wyników: zysku netto o 25 proc., do 251 mln euro, a wartości aktywów grupy o 21 proc., do 8,5 mld euro.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA