fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

#RZECZoBIZNESIE: Jarosław Grygiel: Faktoring dla tych, co cenią sobie czas

tv.rp.pl
Cała transakcja ma szansę zostać zwieńczona wypłatą środków w parę godzin - mówi Jarosław Grygiel, Country Managera Credstep Poland, gość programu Marcina Piaseckiego.

Credstep zajmuje się mało znaną usługą, czyli faktoringiem. Na czym ona polega?

Faktoring jest usługą finansowania b2b dedykowaną przedsiębiorcom, którzy wystawiają faktury z odroczonym terminem płatności. Faktor wykupuje wierzytelność od przedsiębiorcy, który dostaje zapłatę właściwie od razu. Potem faktor spokojnie czeka aż dany kontrahent ureguluje należność.

Wykupowi wierzytelności towarzyszą usługi dodatkowe jak monitoring płatności i podejmowanie działań wierzycielskich, reagowanie na opóźnienia w zapłacie.

Czym jest faktoring online, którym zajmuje się wasza firma?

Jako e-faktor działamy szybko, przez stronę www. Weryfikacji klientów dokonujemy drogą online bez typowej procedury z masą dokumentów.

Nie sięgając do szczegółowej dokumentacji podejmujecie wyższe ryzyko niż faktorzy klasyczni?

Tak, ale można to ryzyko skorelować z rzędem wielkości transakcji. Jako e-faktor jesteśmy mikrofaktorem. Pojedyncze transakcje to kwoty między kilka a kilkadziesiąt tys. złotych, więc ryzyko jest między innymi zmitygowane samą kwotą.

Nie operujemy limitami faktoringowymi, nie ustalamy rocznego limitu jak faktorzy tradycyjni. Nie obciążamy klientów opłatami za samo konto, przygotowanie, utrzymanie czy zmniejszenie limitu. U nas jest tylko proste dyskonto od wartości faktury.

Dla jakich firm nadaje się e-faktoring?

Nasz faktoring jest dedykowany podmiotom, które nagle znalazły się w potrzebie. Są to firmy, które nagle muszą rozmrozić aktywa zamrożone w fakturach VAT, przywrócić cyrkulację gotówki, znaleźć środki na zapłacenie podatku, składek ZUS czy wynagrodzeń. Są to też podmioty, które cenią sobie czas i rozwiązania dostępne na żądanie.

Preferujecie jakąś wielkość firm czy branże?

Zgodnie ze strategią nie obsługujemy dużych korporacji na wielomilionowe transakcje. Skupiamy się na małych i średnich przedsiębiorstwach oraz jednoosobowych działalnościach gospodarczych.

Gdy przedsiębiorca ma potrzebę opłacenia wierzytelności, wchodzi na waszą stronę i co dalej?

Potencjalny klient może od razu wycenić swoją fakturę i sprawdzić od razu ile jesteśmy w stanie zaoferować za wykup tej wierzytelności. Następnie może zainicjować proces sprzedaży swojej wierzytelności, który przebiega w całości online. Cała transakcja ma szansę zostać zwieńczona wypłatą środków w parę godzin.

Jaki jest stopień zainteresowania tego rodzaju usługami?

Zainteresowanie jest i systematycznie rośnie. Z usług uczestników Polskiego Związku Faktorów skorzystało w zeszłym roku 17 tys. przedsiębiorców, a w Polsce jest ich 2 mln. To wyznacza potencjał wykorzystania faktoringu, który jest przeogromny.

Kto jest udziałowcem Credstep Poland?

Firma w całości należy do szwedzkiej grupy kapitałowej Savelend Credit Group. Jest najstarszą i największą w Szwecji platformą finansowania peer2peer. Polska jest pierwszym krajem jej ekspansji zagranicznej.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA