fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Kreml schodzi do podziemia

Bloomberg
Władze Rosji chcą utajnić decyzje rządu dotyczące zadłużenia państwa oraz prywatyzacji. Ścisłe kierownictwo będzie też mieć więcej władzy.
Premier Rosji i jego zastępcy dostanie prawo do podejmowania decyzji bez zwoływania posiedzeń rządu. Liczba spraw, o których decyduje rząd na posiedzeniach ma być obcięta o jedną czwartą. M.in. w wąskim gronie decydować się będzie o zaciąganiu pożyczek za granicą, emisji euro obligacji, sprzedaży własności państwowej (prywatyzacji); wsparcie z kasy państwa kwotami poniżej 100 mln rubli (1,5 mln dol.), oraz decyzje o zawieraniu umów międzypaństwowych podlegających ratyfikacji, wylicza gazeta RBK.
Aby to wszystko wprowadzić trzeba zmienić licząca 18 lat Ustawę o rządzie. Wczoraj projekt nowelizacji został przyjęty przez rządową komisję prawodawczą. Eksperci ostrzegają, że choć z pozoru są to poprawki biurokratyczne, to w rzeczywistości ograniczą społeczeństwo dostęp do informacji o pracach rządu, przygotowywanych zmianach, sprzedaży majątku czy wspieraniu tych lub innych oligarchów. Także media będą miały utrudniony dostęp do decyzji władzy. Obecnie rząd ma obowiązek publikacji porządku obrad oraz stenogramów z posiedzeń.
Projekt został przyjęty w rządzie jednogłośnie i bez dyskusji i wsparty przez kancelarię prezydenta. Jego uchwalenie przez większość parlamentarną ma przebiegać szybką ścieżką.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA