fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Bogaci Rosjanie to Maltańczycy

Malta
AdobeStock
Rosyjscy biznesmeni, kremlowscy urzędnicy i elita partii rządzącej kupili sobie unijne obywatelstwo w ramach programów „paszport za inwestycje". To wydatek ponad miliona euro na osobę. Dzięki temu swobodnie poruszają się i działają na terenie Unii, jako jej obywatele.

Rząd Malty opublikował listę cudzoziemców, którzy w ostatnich latach dostali obywatelstwo unijnego kraju w zamian za inwestycje. Aby w ten sposób zostać obywatelami Malty, musieli wnieść wkład w wysokości 650 tys. euro, zainwestować co najmniej 350 tys. euro w nieruchomości na Malcie i co najmniej 150 tys. w obligacje zatwierdzone przez rząd.

Gazeta RBK znalazła na liście nowych obywateli (dane z początku 2019 r.) kilkadziesiąt osób o typowo rosyjskich imionach i nazwiskach - miliarderów i milionerów (w tym z listy najbogatszych magazynu Forbes), a także urzędników i członków partii prezydenckiej Jedna Rosja.

Maltańczykiem jest potentat alkoholowy Aleksandr Mieczietina - współwłaściciel Beluga Group, największego producenta wódek w Rosji; Igor Chodokormow - jeden z największych rosyjskich właścicieli ziemskich oraz Aleksiej Mareja, były dyrektor generalny i wiceprezes zarządu Alfa Bank (należy do oligarchy Michaiła Fridmana), który w listopadzie 2017 roku opuścił swoje stanowiska w związku z przeprowadzką rodziny do Londynu.

Na liście znajduje się również rodzina Władimira Woronina, właściciela dużej firmy deweloperskiej FGC Leader i menedżerowie najwyższego szczebla Kaspersky Lab. A także Paweł Graczew, dyrektor generalny największej firmy wydobywającej złoto Polyus Gold, który znalazł się na liście 25 najlepiej opłacanych menedżerów magazynu Forbes.

Ma liście jest nazwisko Aleksandra Gorbatowskiego, byłego członka pierwszej setki Forbes i akcjonariusza AFK Sistema (należy do oligarchy Jegienija Jewtuszenkowa); głównego właściciela grupy spółek Szokoladnica (fabryki słodyczy) Aleksandra Kołobowa; założyciela i prezesa zarządu Guty Group Jurija Guszczina; byłego szefa Transnefteprodukt Michaiła Mieżencewa i byłego dyrektora generalnego Nafta Moskwa - Alekandra Mosionżika.

Maltańczykami zostali również notable partyjni, m.in Juruj Nachodkin, członek rady politycznej kaliningradzkiego oddziału Jednej Rosji i bankierzy - Leonid Szorszer i Siergiej Kamzin - członkowie zarządu City Invest Bank.

Wcześniej - w latach 2014-2016 - obywatelem Malty został też założyciel i współwłaściciel rosyjskiego giganta internetowego Yandex, Arkadyj Wołożin wraz z członkami rodziny; Borys Mintz - właściciel firmy inwestycyjnej O1 Group, Aleksandr Nesis, współwłaściciel holdingu ICT Holding. Wszyscy trzej znaleźli się na rosyjskiej liście Forbesa z majątkami odpowiednio 1,1 miliarda, 1,3 miliarda i 2,4 miliarda dolarów.

Maltański paszport mają też Dmitrij Dojczen i Nikołaj Fartuszniak - współzałożyciele największej sieci sklepów sportowych Sportmaster; brat byłego ministra transportu Rosji, pomocnika prezydenta Rosji Igora Lewitina Leonida z rodziną i wielu innych.

Prawdopodobnie co drugi uczestnik programu „Obywatelstwo przez inwestycje", który działa na Malcie od 2013 roku, pochodzi z Federacji Rosyjskiej.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA