fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Rosja dostarczyła samolotami do Caracas 315 mln dol.

Caracas
www.maxpixel.net
Samoloty latające z Moskwy do Caracas dostarczyły do Wenezueli łącznie 315 mln dol. - w dolarach i euro. Pieniądze pochodziły z rosyjskich banków, w tym z Gazprombanku.

Rosja w okresie między majem 2018 r. a kwietniem 2019 r. wysłała do Wenezueli łącznie 315 mld dol. w gotówce. Według agencji Bloomberg, gotówka była w dolarach i euro i została przekazana z Moskwy do Caracas w partiach sześcioma samolotami rejsowymi. Miały to być pieniądze od kredytodawców Wenezueli, a odbiorcą był bank Bandes.

Bloomberg informuje, że walutę dla reżimu Nicolasa Maduro przesłały takie banki, jak rosyjsko-wenezuelski Eurofinans Mosnarbank, znajdujący się na liście objętych sankcjami przez Biały Dom. A także Gazprombank.

Agencja wyjaśnia, że gotówka z samolotów to mogły być pieniądze, które reżim Wenezueli przechowywał za granicą, a także wypłaty za dostawy ropy i złota lub dywidendy z moskiewskiego banku.

Według Bloomberga, dwa rejsy z 55 mln dolarów na pokładzie, miały miejsce w maju i lipcu 2018 r., dwa kolejne z walutą z Gazpormbanku (miał udziały w Eurofinans Mosnarbank) przyleciały do Caracas w styczniu 2019 r. Miały na pokładzie 50 mln dol. i 113 mld dol. W kwietniu odbyły się jeszcze dwa rejsy z gotówką w sumie 97 mln dol.

Otrzymanie pieniędzy potwierdził agencji anonimowy przedstawiciel reżimu w Caracas.

Źródło: rp.pl na podst. Bloomberga
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA