fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Gwiazdowski: Trzeba zacząć obniżać emerytury

Fotorzepa/ Robert Gardziński
Na zwiększenie płodności młodego pokolenia bym raczej nie liczył, więc pozostanie podwyższanie wieku emerytalnego lub obniżenie świadczenia osobom przechodzącym na emerytury - mówi w rozmowie z Business Insiderem Robert Gwiazdowski, członek Rady Nadzorczej ZUS.

W wywiadzie udzielonym portalowi Business Insider Robert Gwiazdowski odniósł się do kryzysu demograficznego w Polsce i problemów z systemem emerytalnym, które uderzą przede wszystkim w przyszłe pokolenia. 

 - Demografia nie zna litości. Skoro na rynek pracy wchodzi - i zaczyna płacić składki emerytalne - mniej osób niż przechodzi na emeryturę, to składki te nie starczają na wypłaty emerytur - podkreśla członek Rady Nadzorczej ZUS. 

Na pytanie, czy uniknęlibyśmy katastrofy emerytalnej w przyszłości, gdyby nie obecny odpływ kobiet z rynku pracy i obniżenie wieku emerytalnego przez PiS, Gwiazdowski odpowiada, że prawdopodobnie - nie. 

- Luka jest zbyt duża, żeby można ją było w prosty sposób zlikwidować. Nie zniknęłaby nawet, gdyby część kobiet pozostała na rynku pracy i nawet gdyby nie obniżono wieku emerytalnego. Jednak deficyt byłby wtedy rzeczywiście trochę mniejszy - przyznaje. 

Co możemy więc zrobić, by uniknąć czarnych scenariuszy, w których przyszłe pokolenia dostają groszowe emerytury?

- W krótkiej perspektywie czasu można znów podwyższyć wiek emerytalny – co na razie jest politycznie nie do zrobienia, zwłaszcza że sam powrót do wieku emerytalnego 67 lat dla mężczyzn i kobiet też nie zlikwidowałby dziury - mówi Gwiazdowski. 

- W dłuższej perspektywie czasu rozwiązanie jest dość proste – wystarczy mieć więcej dzieci. Ale na zwiększenie płodności młodego pokolenia też bym raczej nie liczył, więc pozostanie podwyższanie wieku emerytalnego i/lub manipulowanie algorytmem wyliczania świadczenia emerytalnego, tak by je obniżyć osobom przechodzącym na emerytury - dodaje.

Więcej na: Business Insider

Źródło: onet.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA