fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Hrywna mocna dzięki emigrantom zarobkowym

Bloomberg / Vincent Mundy
To nie nowy prezydent, ale wpłaty wielomilionowej armii ukraińskich gastarbeiterów wywindowały kurs ukraińskiego pieniądza.

Od początku roku hrywna umocniła się w stosunku do dolara o 5,5 proc. Dzisiejszy (środa 22 maja) kurs hrywny to 26,11 hrywien za dolara i 29,14 hrywien za euro. To dużo silniejsze notowania, aniżeli zakłada tegoroczny budżet, gdzie zapisano kurs średnia dla 2019 roku na poziomie 29,01 hrywny za dolara. 

Eksperci pytani o powód umacniania się ukraińskiej waluty, jednogłośnie wskazują na przyczynę zewnętrzną.

„Za stabilność hrywny powinniśmy dziękować wielomilionowej armii Ukraińców, którzy za pracą wyjechali do różnych krajów Europy” - mówi ekonomista Andrij Starowojtienko.

- Gastarbeiterzy wysyłają swoim krewnym na Ukrainie niemało euro i dolarów, które zapracowali za granicą. Według danych Narodowego Banku Ukrainy kwota łączna wpływów z zagranicy z wykorzystaniem międzynarodowych systemów płatniczych siedmiokrotnie przewyższa kwotę, która została na zewnątrz przelana z Ukrainy - podkreślił ekonomista.

Dodał, że tylko z Polski (największy rynek pracy dla Ukraińców – red.) zostały w 2018 r. wykonane przelewy na kwotę ponad 1 miliarda dolarów.

- To wszystko w dużym stopniu wspiera hrywnę i gospodarkę kraju, gdyż rośne konsumpcja i popyt na usługi na Ukrainie - podkreślił Starowojtienko.

Analityk Aleksandr Ochrimienko zwraca uwagę, że o ile wcześniej takie oświadczenia jak nowego prezydenta, że rozwiązuje parlament, natychmiast wywoływały osłabienie kursu hrywny, to teraz pieniądz pozostaje stabilny.

- To świadczy, że i u nas, jak w krajach rozwiniętych, podobne sytuacje nie mają istotnego wpływu na gospodarkę. Polityka jest poza gospodarką - mówi analityk.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA