fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Pod koniec roku złoty ma być słabszy

Rzeczpospolita
Na razie nasza waluta trzyma się nieźle, a może wręcz nawet bardzo dobrze, jak na poziom zawirowań w naszym kraju. Jak długo?

Jak z tym złotym jest? - Jest dobrze. Złoty trzyma się dobrze- mówi Marcin Kiepas, analityk Admiral Markets. - Trudniejsze jest pytanie o jego przyszłość - dodał.

Dlaczego złoty osłabił się po obniżeniu ratingu S&P? Agencja zwróciła uwagę na zagrożenia polityczne, a nie ekonomiczne i po pierwszym spadku złoty znów się wzmocnił, ponieważ analitycy dostrzegli dobrą sytuację polskiej gospodarki.Analitycy uznali też obawy S&P za przesadzone.

Poprawiła się także ogólna sytuacja na rynkach globalnych.

- Kondycja polskiej gospodarki jest przyzwoita - podkreśla Marcin Kiepas. Zwłaszcza cieszy poprawa na rynku pracy oraz perspektywy nakręcenia gospodarki przez program 500 Plus.

Jaki wpływ może mieć na polską walutę dzisiejsza rezolucja Rady Europy. Krótkoterminowo nie dotknie mocno polskiej waluty, ale w dłuższym terminie może mieć na nią wpływ. Poza tym negatywnie na złotego mogą mieć kolejne dwie rzeczy: cięcie naszego ratingu przez agencję Moody's oraz przegłosowanie ustawy frankowej, której pierwsza wersja była nie do zaakceptowania przez rynek.

Do końca roku polska waluta prawdopodobnie się osłabi. Co wynika głównie z zagrożeń zewnętrznych, ale także zagrożeń ze strony wzrostu wydatków budżetowych w związku z rządowymi programami.

Jak będzie się kształtował kurs franka? Złoty będzie mocniejszy wobec franka - podkreśla Kiepas i dodaje, że to nie wynika z mocy złotego, ale słabości franka, który jest przeszacowany. Szwajcaria ma ujemne stopy procentowe i zapowiada dalsze działania osłabiania waluty, jeśli zajdzie taka potrzeba. Frank nadal jest bezpieczna przystanią, ale nie ma już tak dobrej opinii jak kilka lat temu.

3,60 - tyle pod koniec roku zapłacimy za franka szwajcarskiego - podkreśla Kiepas, dodając, że taki poziom kursu powinien frank osiągnąć o ile nie wystąpi żaden globalny kryzys gospodarczy. Natomiast z brytyjskim funtem jest ciężej - tam się może zdarzyć wszystko. Po Brexicie funt się osłabi - prawdopodobnie do 5 zł, jeśli W.Brytania zostanie w UE to funt się umocni - do 6 złotych.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA