fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Film

Wygrać w Cannes

materiały prasowe
Jest cenna nie tylko dlatego, że wręczana na jednym z najbardziej prestiżowych i najstarszych festiwali filmowych. Złotą Palmę wykonuje się z 18-karatowego złota.

Statuetka wręczana jest od 1939 roku – jej pierwszym laureatem za film „Union Pacific” był amerykański reżyser Cecil B. DeMille. Od 1955 roku statuetka przybierała różne formy – początkowo inspirowana była rysunkiem Jeana Cocteau, a od 1997 roku przyjęła kształt projektu szwajcarskiego jubilera Choparda.

Cannes to miejsce marzeń filmowców – pokazanie tam swoich obrazów traktują jako wielkie wyróżnienie. Na uroczystości wieńczącej festiwal po czerwonym dywanie przechadzają się tylko laureaci.

Wim Wenders opowiada o pełny m napięcia oczekiwaniu, gdy startował w konkursie jego „Paris, Texas”, a głównym konkurentem był John Huston. Wspomina swoją euforię, która spowodowała, że nie pamięta kolejnych sekwencji zdarzeń od momentu, gdy wyczytano jego zwycięskie nazwisko.

- Byłem zdezorientowany i oszołomiony jak pod wpływem narkotyków – wspomina Steven Soderbergh chwilę, w której otrzymał Złotą Palmę za film „Seks, kłamstwa i kasety video”. Opowiada, że jego zmysły były porażone i zmieniła się wszelka percepcja.

Nanni Moretti, laureat z 2001 roku za „Pokój syna” ujawnia, że trofeum zawieruszyło mu się na lotnisku.

- Moje życie przyśpieszyło, kiedy zdobyłem nagrodę w Cannes - wspomina Emir Kusturica nagrodzony  za „Tatę w podróży służbowej” w 1985. I dodaje, że pomyłkowo wówczas wręczono na scenie Złotą Palmę przypadkowemu mężczyźnie zamiast jemu.  

Jane Campion nagrodzona za „Fortepian” zwierza się, że sukces zbiegł się z jej osobistą  tragedią – utraciła  dopiero co urodzone dziecko.

- Chyba jestem jedynym reżyserem, który zdobył Złotą Palmę i został wyklęty po powrocie do domu – mówi Apichatpong Weerasethakul, reżyser obrazu z 2010 roku - „Wujek Boonmee, który potrafi przywołać swoje poprzednie wcielenia”.

W filmie przedstawiającym historię Złotej Palmy zdobywcy nagrody wspominają prace nad nagrodzonymi dziełami, atmosferę imprezy, chwile związane z ceremonią wręczenia nagród i towarzyszące im wówczas emocje.

Film pokazuje także poszczególne etapy produkcji statuetki, począwszy od kopalni złota Fairtrade w Kolumbii.  

Emisja szwajcarskiego dokumentu „Legenda Złotej Palmy” zrealizowanego przez Alexis Veller w sobotę 25 lipca o 11.40 w TVP Kultura.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA