fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Film

Nominacje do Europejskich Nagród Filmowych 2019

AFP
„Ból i blask” Almodovara, „Oficer i szpieg” Polańskiego oraz „Zdrajca” Bellocchio zachowały najwięcej szans na nagrody.

Nie było w tym roku niespodzianek. Nominacje do Europejskich Nagród Filmowych w kategoriach, w których głosują wszyscy członkowie Europejskiej Akademii Filmowej przypadły filmom, które odnosiły największe sukcesy na wielkich festiwalach, przede wszystkim w Cannes, Wenecji i Berlinie.

Wśród sześciu tytułów, które zachowały szansę na nagrodę w kategorii „najlepszy film europejski” są: „Oficer i szpieg” Romana Polańskiego, „Nędznicy” Ladja Ly, „Ból i blask” Pedro Almodovara, „Błąd systemu” Nory Fingscheidt, „Faworyta” Yorgosa Lanthimosa oraz „Zdrajca” Marka Bellocchio.

Almodovar, Bellocchio, Polański i Lanthimos zostali uznani za najlepszych reżyserów roku, a dołączyła do nich Celine Sciamma odpowiadająca za „Portret kobiety w ogniu”.

„Oficer i szpieg” dostał łącznie nominacje w pięciu kategoriach: za film, reżyserię, scenariusz (Robert Harris i Roman Polański), rolę męską (Jean Dujardin).

Tyle samo nominacji, zresztą w tych samych kategoriach, zebrały „Ból i blask” oraz „Zdrajca”. Pierwszy z tych tytułów poza filmem i reżyserią został też nominowany za scenariusz Pedro Almodovara oraz rolę męską Antonio Banderasa. Drugi – za scenariusz Marka Bellocchio, Ludoviki Rampoldi, Valii Santelli Francesco Piccolo oraz za rolę Pierfrancesca Faviny.

„Faworyta” oprócz nominacji w kategorii filmu i reżysera, ma również szansę na nagrodę za rolę Olivii Colman.

Trzy nominacje przypadły „Portretowi kobiety w ogniu” - Celine Sciamma zyskała uznanie Akademików nie tylko jako reżyserka, lecz również jako scenarzystka. Nominację mają także wspólnie jej aktorki - Noémie Merlant & Adele Haenel.

Wielki sukces odniósł w tej edycji francuski debiutant Ladj Ly. Jego „Nędznicy” mają nominację dla filmu i za scenariusz (Ladj Ly, Giordano Gederlini & Alexis Manenti). Świetnie wypadła też młoda reżyserka niemiecka Nora Fingscheidt. Jej „Błąd systemu” poza wyróżnieniem dla filmu, ma również nominację w kategorii aktorskiej dla rewelacyjnej, 11-letniej Heleny Zengel.

Praktycznie te właśnie tytuły podzieliły się nominacjami.

W kategoriach aktorskich Akademicy dostrzegli ponadto role Levan Gelbakhiani w „And Then We Dansed”, Alexandra Scheera w „Gundermannie”, Ingvara E. Sigur?ssona w „A White, White Day” oraz Trine Dyrholm w „Królowej serc” i Wiktorii Miroszniczenko w „Wysokiej dziewczynie”.

Niestety, nie ma w tym roku nominacji dla polskich artystów.

Ogłoszenie laureatów Europejskich Nagród Filmowych nastąpi w tym roku 7 grudnia, podczas uroczystej gali w Berlinie.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA