fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Film

Roman Polański: „Oskarżam!”

Fotorzepa/ Piotr Nowak
Jak podaje magazyn „Le film francais” 26 listopada Roman Polański zacznie zdjęcia do filmu „The Dreyfus Affair” (francuski tytuł „J’accuse!” - „Oskarżam!”). To jego powrót do projektu o sprawie Dreyfusa, o którym myśli od wielu lat.

W 1894 roku Alfred Dreyfus, francuski oficer artylerii żydowskiego pochodzenia, został oskarżony o zdradę na rzecz Niemiec. Sąd skazał go na dożywotni pobyt w więzieniu na Wyspie Diabelskiej w Gujanie Francuskiej.

O jego uniewinnienie walczył podpułkownik wywiadu Jacques Pickard, który wykazał, że dowody przeciwko Dreyfusowi zostały sfabrykowane. Rzeczywistym zdrajcą okazał się zubożały arystokrata Charles Esterhazy, który zobowiązał się do współpracy z niemieckim przedstawicielstwem i ujawniania ważnych francuskich dokumentów. Walka o uniewinnienie Dreyfusa ciągnęła się ponad 10 lat i podzieliła francuską opinię publiczną.

Zanalizował ją Marcel Proust w „W poszukiwaniu straconego czasu”. Słynny list otwarty do władz rozpoczynający się słowami „J’acuuse!” opublikował Emile Zola. W 1995 roku afera trafiła na ekran - „Sprawę Dreyfusa” zrobił Yves Boisset. Jego film był rzetelną rekonstrukcją wydarzeń sprzed 100 lat, opartą na książce  historyka Jeana-Denisa Bredina.

Sam Polański jeszcze w 2012 roku mówił, że chce nakręcić nie dramat kostiumowy, lecz opowieść szpiegowską. W jednym z wywiadów stwierdził: „Ta historia jest bardzo aktualna dzisiaj – w czasach polowania na czarownice obracających się przeciwko mniejszościom, paranoi na temat bezpieczeństwa, rozbuchanego wywiadu wymykającego się spod kontroli, kłamiących rządów i wściekłej, szukającej sensacji prasy”.

Kilka lat temu ten film miał powstać w Polsce. Ekipa przygotowywała się do zdjęć w Krakowie. Reżyser zrezygnował, gdy po odmowie zgody na jego ekstradycję do Stanów wydaną przez sąd krakowski, Zbigniew Ziobro złożył wniosek o kasację do Sądu Najwyższego.

Polański zrealizował wówczas „Prawdziwą historię”, teraz wrócił do projektu o Dreyfusie. Film będzie kręcony we Francji. Pułkownika Pickarda zagra Jean Dujardin, w pozostałych rolach wystąpią m.in. Louis Garrel, Emmanuelle Seigner, Grégory Gadebois, Olivier Gourmet, Hervé Pierre i Mathieu Amalric.

Jak podaje „Le film francais” głównym producentem filmu jest Ilan Goldman z Legende Films. We francuskiej prasie pojawiły się już ogłoszenia, że produkcja szuka statystów. Zdjęcia potrwają od 26 listopada 2018 do 7 marca 2019. Za kamerą stanie stały współpracownik Polańskiego – polski operator Paweł Edelman.

Data francuskiej premiery „Oskarżam!” została wyznaczona na 4 grudnia 2019 roku.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA