fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Farmacja

Spółka HealthUp, pozyskała 4,3 mln zł w pierwszej rundzie finansowania na produkt MySpiroo

123rf.com
Spółka HealthUp, pozyskała 4,3 mln zł w pierwszej rundzie finansowania na produkt MySpiroo, ułatwiający życie chorym na astmę czy POChP, czyli przewlekłą obturacyjną chorobę płuc.

- MySpiroo to przenośny spirometr, połączony bezprzewodowo z dedykowaną aplikacją na smartfon. Proste w obsłudze urządzenie umożliwia chorym stałe monitorowanie funkcji układu oddechowego. Pracujemy nad modelem telemedycznej opieki nad pacjentem z astmą - wyjaśnia Piotr Bajtała, jeden z założycieli HealthUp.

Jak twierdzą producenci MySpiroo, urządzenie daje wyniki porównywalne do tradycyjnych spirometrów, używanych w szpitalach i gabinetach medycznych. Posiadając smartfon, badanie z MySpiroo można wykonać w dowolnym czasie i miejscu. - Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, ponad 300 milionów osób jest chorych na astmę, a co roku na całym świecie z jej powodu umiera 250 tyś. POChP należy do głównych przyczyn przewlekłej chorobowości i umieralności na świecie - zajmuje 4. miejsce wśród przyczyn zgonów, a jej znaczenie przypuszczalnie będzie rosnąć w miarę starzenia się populacji - mówi drugi założyciel HealthUp, dr Łukasz Kołtowski.

W 2014 roku projekt został przedstawiony na łamach TechCrunch, najpopularniejszego serwisu anglojęzycznego o nowych technologiach. Parę tygodni później zwyciężył w konkursie Aulery. Decyzja pomysłodawców była oczywista. MySpiroo trzeba rozwijać, ale niezbędny do tego jest kapitał i wsparcie odpowiednich osób. Droga do pozyskania inwestorów wcale nie była prosta. Zanim doszło do podpisania umowy inwestycyjnej, twórcy MySpiroo spotkali się wcześniej z 12 funduszami. Wsparcie zaoferował fundusz specjalizujący się w biomedycynie - Joint Polish Investment Fund (JPIF).

JPIF jest efektem współpracy Adiuvo Management i BRAN Investments z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu BRIdge VC. - Kapitał oczywiście jest bardzo ważny, ale zależało nam przede wszystkim na znalezieniu partnerów i wspólników, którzy rozumieją branżę medyczną i mają doświadczenie w globalnym biznesie - mówi Piotr Bajtała.

MySpiroo jest na etapie działającego, zaawansowanego protypu. W tym roku przejdzie badania kliniczne i otrzyma certyfikację jako produkt medyczny.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA