fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Energetyka

EKSPERCI BRANŻY - OPINIE: Stabilne prawo to warunek inwestycji w polskiej energetyce

Bloomberg
W branży energetycznej okres zwrotu z inwestycji wynosi nawet kilkadziesiąt lat, dlatego w procesie podejmowania decyzji biznesowych ważne jest stabilne i przewidywalne otoczenie prawne.

W Polsce pomimo postępujących pozytywnych zmian w tym zakresie nadal brakuje rozwiązań, które zachęcałyby firmy energetyczne do inwestycji. Dzieje się tak mimo, że jednym z głównych problemów krajowego sektora energetycznego jest zły stan techniczny wielu istniejących elektrowni i sieci przesyłowych. Ponadto należy również pamiętać, że część zakładów w najbliższej przyszłości będzie musiała zostać zamknięta ze względu na unijne przepisy klimatyczne w zakresie redukcji emisji CO2.

Biorąc pod uwagę te czynniki dobrym rozwiązaniem z punktu widzenia Polski wydaje się rozwój bloków wytwarzających energię elektryczną i ciepło w wysokosprawnej kogeneracji. Dzięki temu możliwe byłoby efektywne wykorzystanie paliw dostępnych lokalnie, takich jak węgiel, biomasa czy RDF, przy jednoczesnym zmniejszeniu emisji szkodliwych gazów. Niestety, rozwój instalacji kogeneracyjnych w Polsce jest utrudniony z powodu braku długoterminowego wsparcia. Obowiązujący obecnie system certyfikatów wygasa już w 2018 roku, co stanowi ledwie kilkuletnią perspektywę. Aby zachęcić inwestorów konieczne jest stworzenie stabilnego systemu wsparcia obejmującego okres przynajmniej kilkunastu lat.

Mikael Lemström, Prezes Zarządu Fortum Power and Heat Polska

Źródło: energianews.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA