fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

Putin: rosyjski biznes musi być gotowy do przestawienia się na produkcję wojenną

PAP/EPA
- Nasza armia i marynarka muszą mieć najlepsze wyposażenie. Lepsze niż ich zagraniczne odpowiedniki - powiedział Władimir Putin na spotkaniu z rosyjskimi dowódcami w Soczi.

Prezydent Rosji podsumował w ten sposób ćwiczenia Białorusi i Rosji Zapad-2017.

- W rezultacie ćwiczeń Zapad-2017 ujawnione zostały pewne braki. Trzeba je uważnie zbadać - powiedział Putin na spotkaniu z władzami ministerstwa obrony i kierownictwem przedsiębiorstw rosyjskiego przemysłu obronnego.

Prezydent Putin powiedział też, że wezwał również rosyjski biznes, by jak najszybciej przeanalizował możliwość ewentualnego przestawienia produkcji z cywilnej na wojskową. w razie konfliktu zbrojnego.

- Zdolność gospodarki do szybkiego zwiększenia zakresu produkcji obronnej i usług w czasie wojny jest jednym z ważniejszych warunków zapewnienia bezpieczeństwa wojskowego państwa - podkreślił Władimir Putin. Jak dodał, przygotowane do tego "powinny być wszystkie strategiczne i duże przedsiębiorstwa, niezależnie od form własności".

Od 2008 roku - od wojny z Gruzja rosyjska armia przeszła głęboka modernizacje i zmiany. Zniknęło stare, radzieckie wyposażenie. Jest też całkiem nowa struktura dowództwa rosyjskiej armii, która ma też dużo większy budżet niż jeszcze 10 lat temu.

Według danych SIPRI (Sztokholmski Instytut Badań nad Pokojem Międzynarodowym) Rosja aż 14 proc. całego budżetu kraju przeznacza na armię. Według oficjalnych danych w 2016 roku kraj ten niemal podwoił ilość pieniędzy przeznaczonych na obronność z 37,7 do 70,3 mld dolarów. Rosja wydaje na armię 5,3 proc. PKB.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA